□Život v PDFku□

Hneď ráno ma prekvapil mail…. 

Občas ešte prihodím nejaký ten môj článok – buď na denníkN alebo blog.idnes.cz ….. 

Články píšem v poslednej dobe s obrázkami…. jednak je to zaujímavejšie pre čitateľa a po ďaľšie – týmto chcem vizuálne vyjadriť, aký obraz si pri tom predstavujem…. preto ma baví hľadať obrázky, ktoré čo najlepšie vystihujú text.. 

Hneď ráno ma však prekvapilo niekoľko mailov z českého blogoviska idnes.cz. Jeden mail sa týkal mojej nevhodnej fotografie na profil – nie žeby nevhodnej, ale formátovo vraj nevhodnej…. vraj je v nejakom metaprograme, no .. celá ja…. asi budem z nejakej metaplanéty….. Ok, hovorím si,… zlý formát, ok, to by sa ešte dalo…..

Hneď v druhom maili prišla zmätená správa. Začinala takto: „Podľa blogerského kódexu, odseku bla bla paragrafu blabla….. 

…. obrázky majú síce zdroj, ale obrázkami akoby zdôrazňujem význam textu – no áno… reku, preto som to tam dala…….. (-: né? 

… a potom už len záplava slov, ani neoddelených do odsekov…  žiadna prehľadnosť textu… návod a príkaz – čo tam všetko nemá byť……. 

No na grc, velebnosti!

Táto správa nemala odseky, maximálne neprehľadná,.. bola to len prekopírovaná spŕška nezmyslov s veľkými písmenami…….. Ak sa takto vytvára žurnalistika – každý tretí bloger by mohol byť novinár… Možno by vznikali lepšie články, ktovie…… príkazy, zakazy.. a mnohé nedávaju zmysel… 

No a tretí mail bol o tom, že môj článok bol (vraj pochopiteľne..?) stiahnutý a že keď vymažem obrázky – a dám „všetko doporiadku“ (-: bude ďalej na blog.idnes.cz. 

??? 

Prosím? Vymazať obrázky? Veď tie sú tam gro celého článku…. 

Vzdala som sa.. Pristúpila som sa a celý článok aj s mailami som vymazala,…… pretože uz nerobím kompromisy…. 

Zrejme som z tej metaplanéty, kde je fotka v inom formáte. Za celý život som si zvykla! Ľudia ma chcú stále niekam napchať. Raz medzi ezoterikov, raz medzi rebelov a potom medzi čudákov. A tak sa ďalej pýtajú: „A ty.. čo teraz vlastne robíš..? Už nie si učiteľka…?“ 

Žijeme v zvláštnom svete šablón.

Pekár.

Čašník.

Učiteľka.

Statusy.

Ženatý.

Vydatá.

Raz PDFko.. potom word… raz metaobrázky, .. potom nie obrázky z mobilu, ani za svet ich do niektorých programov nenarvete….

A toto je výstižná metafora nášho života…….. všetko musí mať šablónu…. a ak sa niekto do šablóny nezmestí – je často  vyčlenený .. bude možno zhadzovaný, a možno.. aby našiel svoju cestu a vytvoril čosi úplne iné….

Ak  niekto píše texty, ktoré sú iné ako ostatné – často musí byť deletovaný……. Ak píšete texty, kde chcete farby, dosiahnúť aj vizuálny efekt – pre komerčné médiá ste často podivín…… Umenie? To je predsa iná planéta.. pritom aj z textu sa dá urobiť umelecké dielo… 

Pretože áno, takto to bolo na blogu sme. Mala som tak veľkú čítanosť, že som vždy bola na titulke, až potom… tá nešťastná recenzia kontroverznej knihy ma zaradila do akéhosi blacklistu…. 

Booom…. pozor! Toto meno je mi známe…. Treba ju preverovať…

Bez upozornenia bol môj článok stiahnutý…. a niečo pred polnocou zmizol z titulky…… 

Nikto mi neposlal ani len správu …. 

Ak si naivne myslíte, že žijeme v slobodnom svete, kde si môžete písať o čomkoľvek,… ste veľmi naivní……… 

Takto to presne funguje….. delete…. zmiznete… potom  sa už nikdy neobjavíte na titulke……. 

Neskôr už samozrejme, o Vás málokto bude vedieť. A tak postupne Vás niekto pomaly vyradí z tohto mediálneho sveta. Nakoniec zistíte, že doňho ani nepatríte a ani patriť nechcete…. 

Ste manipulátori,…. ste dobrí stratégovia,…. a medzi sebou si kladiete polená…… ten lepší a priebojnejší, často zákernejší  vyhráva….. 

TO SA NAZÝVA ŽURNALISTIKA!

Áno.. tu si môžem použiť aj veľké písmená…..

Smiešne, čo? Lebo.. Na niektorých portálov blogu nesmiete totiž zvýrazňovať text….. Porušujete tým kódex….

V ktorom sme roku? 2018? Naozaj? 

No moc ďaleko sme mentálne nepokročili….. 

Aspoň vznikla nová pesnička… pre všetkých Vás – šablónových maniakov….. 

Ešteže je tu môj web…. a zatiaľ – tu ma nikto nedeletoval….

A je tu aj moja umelecká duša, ktorá ma vždy zachráni….. vytvorí obraz, pieseň…….. život youtubu je ako džungľa… 

Ako pred rokmi,.. aj dnes som smutná, že šablóny ovládli svet médií….. Tu kreatívni ľudia nemajú čo hľadať…….. 

Veď sa pozrite na tie články novinárov…. čo dávajú na titulku. Opakujú sa. Pozriem aktualne.sk tam nakradnuté texty od iných kolegov.  Atď… Pritom kuknem na blogy a tam… krásne emocionálne texty!

Ale.. o to presne ide.. načo by komu boli emocionálne texty? Veď sme v dravom politickom ringu… a tak sa tam dostávajú iba pragmatické, často veľmi suché texty…. 

A veľa krát sú blogeri oveľa šikovnejší ako samotní žurnalisti. A novinári to vedia. Svet youtubu ich ale bude naďalej valcovať….

Držím palce všetkým takým, ktorí majú tie gule robiť svoje videá, .. a majú sledovanosť, lebo majú čo povedať svetu, ľuďom…… a sú autentickí…. 

Ľudia,.. podporujte sa navzájom…… robte zaujímavé veci…. robte neštandardné veci…  práve tí, ktorí sú fackovaní…. vy viete, že Váš čas ešte príde…… ste inovátori……. ale mnohí nemáte odvahu…… LET’S GO……

Držím všetkým palce(-: 

Veď.. tí poslední budú prví a prví budú poslední…….. 

Obrázok nakreslený podľa predlohy Picassa…. stelesňuje utrpenie…

☆Večná ufónica Kity☆

○UPOZORNENIE: TENTO TEXT NESMIE BYŤ KOPIROVANÝ ANI POUŽÍVANÝ NA MEDIÁLNE ČI INÉ ÚČELY – BEZ SÚHLASU AUTORKY○