♡Trinástoro umelca♡

Keď som spoznala Adrianu, … nemohla som uveriť, aká talentovaná je…. no najhoršie bolo, že ona bola úplne stratená…. akosi tie svoje talenty nevidela…… 

Pripomenulo mi to moje staré časy…. 

Preskakovala som z hudby, obrazov na texty, pohyb… neskôr prišli psychoterapie…… starostlivosť o telo ….. čínska medicína… nevedela som akosi nič dotiahnúť do konca….  Frustrácia.. 

Mohla by som byť rovnako dobrá terapeutka ako hudobníčka…. V istej fáze života sa mi to všetko začalo prelínať….. A ukázal sa jasný cieľ, základňa, planéta,.. ona tu bola vždy… len na chvíľu zmizla…… aby sa mohla vrátiť…….. nanovo…. Tak som cez hudbu začala využivať vsetko, čo viem… 

Ak máte v sebe umelecké nastavenie, bude to chvíľku trvať, kým sa s tým naučíte pracovať….. 

Trvalo mi nejaký čas, kym som sa naučila s týmto darom pobývať v tomto Matrixe…. 

Myslím, že problémom je to, že mnoho ľudí nemá odvahu postaviť sa za svoje umelecké dielo… Poznala som toľkých ľudí, čo svoj talent zavesili na klinec … zo strachu? Zo zbabelosti? Neviem…. Z nedostatku sebaúcty a sebelásky…? 

Problémom mnohých umelcov je, že čakajú uznanie za to, čo ponúkajú….. z časti je to prirodzené. Každý túži po akomsi uznaní… Šťastie je však vrtkavé a úspech veľmi relatívny…

Niekto možno stojí na tom piedestáli a šťastný nie je… potom sú tu ľudia, ktorí stoja v uzadí, .. robia to, čo ich baví…. a žijú naplnený život…… 

Najhoršie sú súťaže typu Superstar. Poznala som pár duší, ktorým to roztrhalo ich sny….. Pritom to boli talenty, ibaže sa nehodili pre takúto súťaž….. Takže mnohí zanevreli na akékoľvek tvorenie……. A mnohí sa k tvoreniu predsa len po čase vrátili…… 

Čo to znamená tvoriť?

1. Byť autentický….

..základný bod. Musíme byť k sebe pravdiví. Oklameme iných, ale nikdy nie seba….. Autentickosť môže niekedy vyzerať aj ako neprijatie v okolí. Práve kreatívni ľudia majú s tým problém…. Pretože nenapĺňajú často predstavy okolia….. rodiny.. Nebudú uniformní,.. a tak logicky vždy budú mať problém. Najmä ak žijú v zakonzervovanom prostredí….. Odmietnutie autentickosti môže vyzerať aj takto: 

 

Nedajte sa presvedčiť, že ste neschopní. Verte mi, ja som stretla také talenty,.. a každý a jeden bojoval s rovnakou témou – určité neprijatie….

Myslite si o tomto videu čo chcete, nemali by sme posudzovať ľudí na základe zjavu. Navyše v tomto prípade nešlo o nič extrémne.. Všimnite si ako to spevák Pavol Habera zhodnotil: už nie si v puberte, tak načo také divadlo… !!! Ak dospelosť vyzerá ako zakonzervovaný systém, kde musí každý napĺňať masový štandard – tak je to veľmi zlá definícia… Toto je typický konzervatizmus…. kde porota rieši, kto by ako mal pôsobiť….  dáva návod ako byť prijatý, ako byť úspešným…? Aké by mal mať vlasy? Oblečenie? Ako by sa mal správať? Ak je to tak, je to sračkova súťaž… Sedláčtina! Čo toto robi s psychikou človeka? Pritom dotyčná bola absolútne prirodzená.. ona dokonca priznala, že sa takto oblieka.  Navyše zaujímavá…  Áno, nemusia sa Vám páčiť jej vlasy, ani jej sukňa. Ale nemusíte dávať limity a hodnotiť zjav….. Koniec koncov.. vždy to bude len Váš Matrix….

Je to celkom jedno ako hodnotíte jej hlas…. ale toto video je dôkazom toho, ako pevne máme nastavené šablóny a schémy, ktorými žijeme… takže toto video predkladám všetkym ufóncom a kreatívcom, aby mali odvahu vystúpiť a povedať: „Áno, toto som ja…“.. bez toho to nejde! V tvorbe nemožno afektovať. A ak… tí ľudia naokolo to budú väčšinou cítiť. Umenie je samozrejme rôzne. A má mnoho farieb….. je to naladenie sa na program. Preto prosím, buďte odvážni a robte to, čo Vás baví a nepočúvajte okolie………

Navyše.. ľudia, ktorí tvoria hudbu by nemali chodiť do Superstar. Načo..? Aby niekoho imitovali? Zlé rozhodnutie…. Máte predsa youtube.. možností je veľa…… 

Všimnime si ešte ten nadpis videa „Najväčší exot..“ Určili sme si takéto pravidlá, tak ich máme. Odsúdiť. Pošliapať. Zničiť všetko odlišné. V tom je veľká predvídateľnosť človeka… Preto ľudia, ktorí sú „exoti“ majú tento problém neprijatia….. Často sú to géniovia,.. možno budú ostávať sami, aby mohli potom v pravý čas zviťaziť……. 

2. Odvaha sa odlišovať…. 

Kedysi .. keď som ešte nešla touto cestou….. učila som v rôznych školách a tie mi dávali mantinely. Chcela som tvoriť, písať hudbu.. ale dostávala som zakaždým iba z každej strany  buchnáty a facky….. 

Darmo… Kým nevystúpite z tej pohodlnej komfortnej zóny – nenájdete správny smer…… 

Ak nespadnete do prázdna, nezariskujete,.. aby ste sa čosi nové naučili – nakoniec Vás to pohltí… zrúti sa Vám celá výstavba domu….. duch kreativity Vám to nedaruje. Premrhali ste talent…… musíte ho vrátiť do Vesmíru .. čosi ním povedať… dielo je ako správa…… je to message…….. vysielanie……….. 

3. Kritika… vlastná je horšia ako cudzia…….

Veľa umelcov sa zvykne zrážať… je to často nejaký naučený mechanizmus…. začnite pracovať na svojej sebaláske…….. začnite si vážiť Váš talent…….. začnite sa skúmať… sebapoznanie je základ …. 

4. Ak umenie robíte iba preto, aby ste sa stali celebritou, máte veľmi slabý zamer…. 

….. možno sa Vám sen splní. Ale.. budete šťastní? Duch kreativity Vás sfackuje. Budete vo svojej klietke smotánky….. čosi tam bude však chýbať……… preto mnoho ľudí skončí práve v rozkvete……. Ale! Nastavenia sú rôzne. Je to iba Vaše rozhodnutie… Umenie je viac ako popularita…. má svoje hĺbky…. a nikdy by sme ho nemali zneužiť na sebecké ciele….. 

5. Pokora…..

Ste tvorca… aj nie…..

Niekedy mám pocit, že umelec je iba anténou…. cez neho je vysielaný určitý program. Program pýchy je ale veľmi silný element. Ako hovorí Lazarev – je sebadeštrukčný. Všimnite si hviezdy showbiznisu, ktorí majú veľké ego…. ako sa správajú… je to jasný vzorec…….. Vesmír Vám predloží vždy účet……. Nezabudnite! 

6. Hravosť…. ale aj disciplína… 

Hravý ako delfíni…. to je dôležité.. Hrajte sa! Občas je to drina,.. ale mali by sme sa viac hrať. V hre príde všetko čo má prísť… oslobodiť sa od napätia, očakávaní a viac sa s tým hrať….. Hrajte sa.. ale robte aktivity aspoň približne pravidelne… disciplína nemusí byt drina…. treba nájsť len svoj rytmus…… 

7. Pomaly ďalej zájdeš…

Korytnačka. Môj dol… všetko má svoj čas…… ak pôjdete rýchlo, unavíte sa už na začiatku… 

8. Trpezlivosť…..

Občas sme netrpezliví ako deti….. Ako ovocie, aj umelecké dielo musí dozrieť. Vykvasiť ako cesto na chlieb…… Odstáť …. Nadhľad.. odstup.. ticho.. pauza… a znova práca…. 

9. Vďačnosť… súcit so sebou…. .

Ďakujem, ďakujem, ďakujem…. Každodenné ĎAKUJEM je základom naplneného života……… nebuďte na seba krutí! Majte so sebou súcit… vydržať sám so sebou – to je výzva(-: 

10. Experiment, risk a túžba objavovať nové…..

Musíme skákať do čiernych dier, aby sme vstávali z popola ako Fénix……. 

11. Naučiť sa pracovať s emóciami… a s telom… 

To považujem za základ… Robte čokoľvek. Behajte, plávajte, tancujte, meditujte,…. a popri tom aj vyprázdňujte hlavu… potláčanie emócií vedie k psych. poruchám…. Samovraždy v umeleckom svete sú veľmi časté. Prílišná citlivosť jednoducho bolí… Ak ste v prostredí, kde mate menej empatických ľudí, musíte si hľadať podobných ufóncov. A vyvinúť veľa mechanizmov na prežitie medzi predátormi…. 

12. Práca s hypersenzitivitou… 

Mnoho umelcov je hypersenzitívnych…. cíti energie ľudí, trpí teda vzťahovačnostou, väčšinou poruchou pozornosti…. treba sa naučiť ako nestrácať energiu…. ako si ju uchovať……. ako pracovať s darom empatie a citlivosti……. tak, aby Vás to nevyčerpávalo….. aj tu existuje veľa zlepšovákov… 

13. HOOPONOPONO

MILUJEM, ODPÚŠŤAM ĎAKUJEM, PREPÁČ…. 

Liečivá štvorica slov dáva človeku obrovskú silu…….. 

A DOOKOLA……

Duch kreativity pracuje vo dne v noci…… nesnažte sa ho chytiť za nohy……. (-: 

Majte sa…

A tešte sa zo svojich talentov…… ste krásne bytosti (-: 

☆Ufónica Kity☆

○UPOZORNENIE: TEXT SA NESMIE KOPÍROVAŤ ANI POUŽÍVAŤ NA KOMERČNÉ ČI INE ÚČELY BEZ SÚHLASU AUTORKY○