♧Skvelý Werher, nefunkčné titulky a nevychované človečenstvo♧

Opera sa stala mojim milášikom len nedávno… Vzťah k opere mi pokazila vysoká škola a správanie niektorých spevákov, často takmer nadľudí… 

Tosca, Werher a hosťujúci balet Čajkovský pro et contra… 

Za mňa všetky waaaw pre hosťujúci balet. Krásna choreografia, mäkké pohyby tanečníkov.. jednoducho iná pečiatka….. Život Piotra Iľjiča Čajkovského… dokonalo stvárnený….. téma homosexuality a aj lásky, ktorá zviera a škrtí, uberá sily….. Úplne iné pohybové vzorce tanečníkov, ktoré vôbec nie sú pretechnizovaným baletom bez emócií…. Priznám sa, moje oči nevedeli kam sa pozerať, keďže na scéne sa vždy niečo dialo…. Skvelé nasvietenie scény, brilantný záver, ktorý berie dych…… Kto ste balet nevideli – ak budete mať možnosť  vidieť – neváhajte… stojí to za to!

No a potom môj obľúbený Werther…. Hosťujúce predstavenie, kde bolo počuť v ženských rolách úplne inú spevácku techniku ako tú našu – často ukričanú…

Krásne okrúhle hlasy, kde som obdivovala tiché piano.. jemnosť a ľahkosť… žiadne ukričané hlasy… nečudo,  dotyčné speváčky sa vzdelávali v zahraničí….. a je to na ich technike spevu počuť……. ! Neviem ako to myslel autor nedávnej recenzie ….. vraj český orchester hral aj lepšie… Počul autor recenzie Nabucco a iné opery.? Niekedy mám pocit, že hrajú v orchestri študenti…… Hrajú tiíto umelci azda za trest? Toto bude odzrkadľovať pomery v SND. A nielen tam….

Tak či onak… Werther mal skvelé kulisy a rovnako aj kostýmy, čo sa nedá ani zďaleka porovnať s operou Nabucco…. Kulisy v starej budove SND sú asi sporé. Jedna konštrukcia na Carmen a tá istá na Nabucco… Navyše ten tragický prestoj v Nabuccu, kde spadne opona a nie je jasné či je pauza alebo nie…. počuť vŕtačku… vari vŕtajú scénu? Myslím, že rakúšania čo sedeli pred nami sa pobavili… Toto vo Viedni iste nevideli! Sme proste špička! (-:

Werther aj tak u mňa bodoval…. 

 Jedna z mojich obľúbených árií z Werthera je táto: prečo ma budíš dych jari? …. 

Kým v Tosce je smrť deštruktívnym prvkom, u Werthera je smrť umelecké dielo.. je to čosi krásne.. veľkolepé…… 

Len škoda, že krásny dojem pokazili nefunkčné titulky v najkrajšej scéne… Čo sa stalo…? Preklad chýbal? A či technický výpadok..? Tak tí, čo po francúzsky nevedeli sa museli uspokojiť s tým, že sa sústredia skôr na hudbu a spev ako na celkový dej….. scéna, kde sa dvaja ľudia chcú jeden druhému vrhnúť do náručia a predsa sa míňajú –  bola veľmi emocionálna a aktuálna ……..  

No a potom je tu nevychovaná spoločnosť….. niektorí ľudia si myslia, že divadlo je azda kancelária…… Pred sebou vidím 2 ženy, ktoré sa zakaždým bavia. Zaiste potrebovali všetko šérovať…. a nedokázali ani chvíľku pozerať bez šepkania…

To by až tak nevadilo…

Len na konci, keď Werther zomieral, jednej z nich zrazu zazvonil mobil… To by tiež nevadilo, len dotyčná telefón nechala zvoniť fakt dlho – čím pokazila celkový dojem z árie  a len tak zľahka si vybehla zdvihnúť hovor na chodbu, … Myslím, že toto bola smutno – smiešna story…. A krásny dojem z veľkolepej drámy bol fuč…….

Neskôr… zas ma rušia tieto kvákačky… chcem sa vnoriť do drámy, len pred sebou vidím grotesku… vidím zas  dotyčné dve rušiteľky a oni sa veselo ďalej rozprávajú…. pomýlili si revír? 

Humorná scéna pokračuje…. 

Pani vedľa nich ich ide pomaly zabiť.. Ale v duchu slovenského hesla „vydržať“ –  to dáva… Je silná a vydrží…..

 

Tak… To by sme mali………. 

Kultúra slovákov ide dolu vodou…. 

Smutné,..  ale skutočné……

Dúfam, že tak skoro podobné urozprávané ženské v divadle nestretnem……. 

(-:

Ak sa tam niekto taký chystá na zajtrajšieho Dona Giovanniho – nech si aspoň vypne počas opery mobil…… PLEAAASE…..

S vďakou ..♧

☆Ufónka Kity☆

○UPOZORNENIE: TENTO TEXT ROVNAKO AKO POUŽITÝ OBRÁZOK – NESMIE BYŤ KOPÍROVANÝ ANI VYUŽÍVANÝ NA KOMERČNÉ ČI INÉ ÚČELY – BEZ SÚHLASU AUTORKY○