♧Život bez Facebooku…moja psychologická štúdia♧

Tak.. ubehol zas nejaký čas od môjho posledného článku…… 

Je to presný týždeň, čo som zmizla z virtuálneho facebookového sveta. 

Každý žijeme očividne v inej realite. Tá facebooková realita je dosť pokrivená. Pre mňa určite áno…. 

Tým nechcem samozrejme odsúdiť všetkých – čo majú Facebook. Máme na výber. Aj keď si to mnohí nemyslia, ..  vždy je tu cesta, ktorú si volíme…. 

Takže niekto ten Facebook potrebuje a niekto dospeje do štádia, že to k životu nepotrebuje. Oboje je v tej chvíli „pravda“ a oboje v poriadku …. (-: 

Čo bolo zaujímavé, keď som z tejto Fb reality zmizla…. 

Prvé dni bez Facebooku som bola naozaj nervózna. Až vtedy som si uvedomila, čo ta modrá hnusná ikonka spôsobuje v psychike a čo sa s nami deje, keď tá modrá ikonka zrazu úplne zmizne – z telefónu, aj zo života…  a čo je najhoršie – naozaj som si začala uvedomovať – o čo tu na Facebooku  ide! 

1. Facebook je vykonštruovaná ilúzia….  

Zahlcuje svojim obsahom naše mysle. Skúste si ho zrušiť a potom uvidíte, čo pre Vás naozaj znamenal.. Aká prázdna ostane Vaša myseľ… Teraz počujem všetkých Vás, čo hovoríte, že Fb využívate „iba“ na komunikáciu, či propagáciu svojich produktov…… Naozaj? Predsa na komunikáciu stačí Viber či Whatsapp. Propagácia produktov? Tu by sa dalo zauvažovať. ALE! Mám otázku: Máte iba vysoký počet sledovateľov, či aj vysoký počet zákazníkov z Fb…? Nakoniec propagovat sa dá rôzne. Žijeme v dobe internetu…. 

2. Facebook dáva pocit, že niekam patríme a že nie sme sami… 

Opäť falošná ilúzia akejsi komunity. Otvoríte Fb ráno a nachádzate rôzne príspevky. Vraj Vašich „priateľov“.. Naozaj sú  ale Vašimi priateľmi? Ak by ste im zavolali, že ste na pokraji zúfalstva, čo by urobili? Prečitali by si vôbec správu..? Alebo by Vám iba odpísali, že nemajú čas..? Alebo by neodpísali?  Facebook však aj tu dáva pocit falošnej ilúzie. Vy tých ľudí tak trošku máte totiž pod kontrolou. A tak máte pocit, že Vám ráno niekto praje naozaj „Dobré ráno“. Verte či nie – ľudia píšu príspevky hlavne kvôli sebe.. (-:

3. Priatelia.. NAOZAJ? Či len „priatelia“?(-:

No a potom divný fenomén  – máte zrazu 100 priateľov..otázka znie však inak: koľko z nich je reálnych? S koľkymi tými „priateľmi“ sa naozaj reálne stretávate? A to priateľstvo pretrvá aj v časoch zmien…. pretože niektorí ľudia berú priateľstvo ako dočasnú stanicu.. prestupnú.. Tak ako to je: cítite takú naozajstnú lásku priateľstva, ktorá je bezpodmienečná a bez očakávaní? Aj tu vzniká závan ilúzie. Predsa si s nimi píšete! Čo je pre mňa fascinujúce – ľudia mnoho krát hovoria, že sa nemajú čas stretávať osobne.. Koľko majú práce! Ufff.. pritom čas stravený na internete s mobilom = dva krát času „live“ – face to face… len mnoho ľudí si to nrchce priznať. Začal sa život virtuality.. O chvíľu ho nahradia virtuálne okuliare a ľudia budú chodiť na dovolenku takto. Virtuálne (-: 

4. Naozaj Fb potrebujete? Naozaj Vám dáva tak veľa? Zrovnajte si to v hlave… Koľko času pri Fb stratíte? Čo Vám to dáva?

Koľko ľudí Vám napíše, keď má problém…? Volá sa to „energetický  parazitizmus“. A naozaj, takých je na sociálnych sieťach veľa.. Iná otázka znie:  koľko ľudí píše zo záujmu takého ozajstného..? Koľko ľudí o Vás má záujem taký skutočný, kde im prvotne nejde o seba a svoje sračky či ciele.. produkty a reklamy..? Jednoduchá matematika(-: že? Čo tak ísť do lesa? Zobrať si knihu..? Začať sa namiesto skrolovania Facebooku učiť cudzí jazyk..? Možností je veľa…… 

5. Priatelia? Či len virtuálny priatelia?

Skúste sa odstrihnúť a uvidíte, čo sa stane! Zaiste nič… ostane ticho…. ľudia totiž ďalej ostanú na modrom sídlisku Fb a zaželaju Vám tak akurát všetko dobré a adieu! Už nie ste v ich komunite. Čo čakáte? Odišli ste predsa z modrého sídliska… Dunaj pôjde tým istým smerom a Vesmír pôjde svojim rytmom (-: Divné, čo…? (-: 

Virtuálna ilúzia….  To, že ste s niekým blízko vo virtualite a nikdy ste ho fyzicky nestretli – môže byť možno na istý čas postačujúce,.. ale povedzme si to na rovinu –  je to postačujúce aj k životu? Tak dlhodobo? Sotva….. Virtuálna realita je zradná….. Zberači priateľov to v tomto prípade na tejto pôde majú dosť jednoduché (-: Ak Vám to postačuje – choďte do toho! A žite sociálny virtuálny  život… Have a fun! Good luck! 

6. Facebook je ako sídlisko. Všetci, ktorí ho majú – vedia všetko o všetkých…

Priznajte.. koľko krát ste si len tak zo zaujímavosti pozerali Fb profil niekoho z minulosti..? Aj tu vznimá zradná ilúzia…..  Ten skutočný svet človeka môže byť úplne iný ako ho prezentuje na Facebooku. 

Nedá mi nespomenúť si na moju priateľku, ktorá tiež pred pár dňami zrušila Fb. Podvedomá synchronizácia! Napísala všetkým priateľom na Fb správu, že nakoľko má malé dieťa –  jej aktivita sa presúva na Viber a či Whatsapp alebo Skype. Viete čo sa stalo? Mnoho ľudí jej neodpísalo.. a zbytok jej zaželal „všetko dobré, adieu!“… málokto zavolal…. poslal správu na Viber.. takto sa jej pekne vyselektoval priemer priateľov. Ľudia totiž akoby zabudli na to, že existuje život mimo Facebooku, .. že existujú iné komunikačné kanály, .. že existuje napríklad aj mobil – čo tak niekomu zavolať, ..? A či napísať sms ako kedysi? Život mimo sídliska Facebooku je jednoducho iný. Všetko je vzdialené….. Ak nežijete na Fb, ste ďaleko na míle. Patríte skrátka do inej grupy! Ste iný obyvateľ(-: … Tam niekde ďaleko je krajina Viberu a či Whatsappu…. Ďaleko……… Je to však iná planéta s úplne inymi pravidlami. Vy viete, že ona existuje. Ale tieto planéty sú vzdialené od tej Vašej, kde predsa patríte…. Tam sa odohráva pre Vás celý svet….

7. Svet lajkov.. 

Ďalšia ilúzia.. poznám chalana, ktorý má ako on hovorí „brutálne veľa lajkov“, ale prakticky od vtedy zmenil tri krát smer svojich záujmov… Má 4000 sledovateľov a žiaden obrat v jeho tzv. práci?  Ha! Aj to sa stáva! Neverte tým majstrom, ktorí z Vášho Fb  vraj urobia lepší priestor pre podnikanie. Aj tu žiaľ vzniká ilúzia…. A dokonalá! Jednému to funguje a pre ďalšieho je to katastrofa…. Skúsenosti sú rôzne…. 

8. Svet lajkov ako posilňovanie sebavedomia a ega…

Nedávno som v električke začula rozhovor dvoch mladých ľudí. Porovnávali si svoje profily. Celé to bolo o tom, kto má koľko lajkov……. Uvedomila som si, že pre mladších ľudí je to ešte väčši klam. Ak Vás lajky natoľko ovplyvňujú, ze si nimi vykrývate malú sebalásku – okamžite by ste mali obmedziť aktivity na sociálnych sieťach a pozorovať – čo tento pokrivený svet Fb s Vami robí vo Vašej psychike. Závislosť na sociálnych sieťach – to je nový fenomén medzi mladou generáciou, ktorá sa často stráca v tomto falošnom svete virtuality. Očividne za pár rokov to bude častá téma v psychologickej poradni…… 

9. Manipulácia..

Prosím o lajkovanie stránky.. ja Ti potom lajknem tvoju…“ Takto môžme hovoriť o krásnej manipulácii. Pár ľuďom som ten lajk fakt nedala. Prečo? Z princípu. Niektorí 150 dní nenapíšu,.. a potom sa ozvú, že chcú lajk. Čo si človek o tom má myslieť..? Aj toto je na Fb však bežné… (-:  Chcete lajk vy aj keď ste ho niekomu pred tým dali? Zabudnite na to! Bolo to už predsa tak dáááávnoooooo! (-: Napokon prečo aj? Nechcete od niekoho náhodou to, čo ste pred tým sami kritizovali? (-: 

10. Príspevky… čo zahltia hlavu aj dušu…

Deje sa to jednoducho! Niečo si pozeráte cestou električkou či autobusom… Zrazu však nebadane riešite život iného človeka. Ešte o tom neviete. Ale robíte to. Hneď od začiatku. Skôr ako niečo napíšete  – zamyslite sa… či človek, ktorému píšete komentár o tú radu vôbec stojí ..??? Či stojí do toho dávať  Vašu energiu…???  S takýmito komentármi sa totiž emocionálne zaoberáte a riešite životy a emócie ľudí, ktorí možno o to vnútorne ani nestoja. Často im narúšate ich bublinu. A už ste sa električkou či autobusom odviezli na iné miesto – emocionálne ste však stále na Facebooku…  Hej! Všimli ste si, že dnes sneží…? (-: Že vedľa Vás beží celkom zaujímavý rozhovor…? Že.. že.. že……………………… Pozrite sa naokolo! Odložte svoju skrinku. Ten skutočný svet sa deje tu a teraz…… priamo pred Vami! Halóóó!!!

11. Virtuálny smog…

Verte či nie,.. bez ohľadu na to,.. aký čas stravíte na Facebooku – zahlcujete si hlavu úplne nepodstatnými zbytočnosťami… Nikdy som si to neuvedomila, ale Facebook vysiela akýsi virtuálny smog. Pekne Vám uniká energia často aj  do toho – čo nechcete. Zrazu čítate absurdné príspevky.. a zamýšľate sa nad zbytočnostami… Neviete byť sam so sebou. Dokonalo Vás  totiž stále zamestnáva sociálna sieť.. Nemáte to však ako zistiť, keď v tom žijete dlhodobo. Musíte od toho odísť, aby ste to zistili!  Je to ako keď odcestujete do inej krajiny. Len tam často zistíme, aké máme návyky,… vzorce,.. algorytmy… ako na tom sme tak naozaj – skutočne…. Žijeme vo virtuálnej dobe. Trochu viac pohodlnej… len zabúdame vnímať ticho.. krásy Prírody,… ticha – toho skutočného……

Nie! Ani za svet nechceme ostať sami! Sociálne siete totiž vytvárajú krásnu ilúziu…. Každý chce predsa niekam patriť….. Vypnite všetko.. a ponorte sa do seba…. Ťažké, že? Máte predsa chuť zdieľať, že teraz meditujete… a teraz máte chuť urobiť fotku, že Vám je dobre. Pre koho? Čo chcete komu príspevkami dokazovať..?  Urobte test… vypnite sa z virtuálneho sveta.. A potom si klaďte otázky. Pozorujte sa…. Nie? Nepohodlné? Chvíľku to potrvá, kým sa naučíte vnímať iné veci… prejsť do introspekcie nie je ľahké.. Uvidieť seba v skutočnom obraze – to nie je ľahká úloha.. Áno, máte na výber …… A vôbec to nemusíte robiť. Zapnite social media a zabávajte seba aj iných ďalej…. veď aj takto môže vyzerať život…. nepopieram……….  Bude taký – aký si ho vytvoríte!

Sama za seba vsak môžem povedať, že až keď som to všetko vypla – pochopila som, že Fb a všetky social media sú tiež z jedných programov tejto doby. Je to vymyslený algorytmus. Vzorec… Tá modrá ikonka vie vytvoriť v hlave divy. A keď zmizne – začne sa Vám úplne iný život…. 

Je to voľba.. a je na Vás – ako sa necháte zahltiť, ovplyvniť, nakoľko to dokážete využiť k dobru a nakoľko sa v tom už celkom stratíte…. 

12. Sám sebe celebritou na Fb (-: 

Deje sa to mnohým ľuďom. Myslia si, že sú skratka hviezdy. Tak uz ráno pridajú obrázok aké majú raňajky… raw, paleo, vegáni,.. či iné grupy? Prečo nie… nič by na tom nebolo… Ale povedzme si to takto, kto je zvedavý na to, čo každý deň raňajkujete? Fakt si to myslíte, že ľudí toto naozaj zaujíma? (-: Takýmito príspevkami sa ich hviezda očividne zväčšuje…. (-: Zaiste to mnohí presne pre tento účel potrebujú. Veď si zmenia  profilovku a niekto im zase vo veľmi kratkom čase dá kompliment a lajk… Či to bude zo srdca – môžte si odpovedať sami…… ??? Mnoho ľudí lajkuje iné príspevky, aby aj oni distali lajk pre tie svoje.  Je to veľmi jednoduché (-: Výmenný obchod lajkov ….. 

Iste by sa dalo pokračovať ďalej….. toto sú však základné body… je to skrátka moja skúsenosť a moje pozorovanie, ako fungujú social media.. taká moja malá psychologická štúdia.. bolo zaujímavé pozorovať tie moje momenty, keď tá modrá ikonka prestala existovať. Nielen v telefóne, ale aj v hlave.. začala som znovu objavovať iné svety… iné hĺbky.. robiť úplne iné veci zrazu…. 

Ponoriť sa sám do seba.. nechať všetko a všetkých tak.. Dajte si názorovú diétu (-: Zbavte sa svojich starých presvedčení.. buďte otvorení.. skúmajte čo sa Vám deje… nehodnoťte … iba buďte… so svojim srdcom♡… a vo svojim srdci.. ♡.. choďte za tým, čo potrebuje Vaša duša…. a prestaňte sa pozerať naokolo, kto čo ako robí …… prestaňte sa porovnávať.. vy ste vy…. 

Meditácia.. v prechádzkach.. v činnostiach.. v upratovaní.. život je sám o sebe pestrý…… robte to, čo Vás baví a vôbec nerozmýšľajte a neposudzujte – aké to je… iba to robte! Chce to však odvahu – načas byť sám….. Ak ju nemáte, tak do toho nechoďte.. Ak Vám svet Facebooku vyhovuje, neverte mi ani jedno písmenko z tohoto članku. A žite ďalej svoj bezstarostný lajkový facebookový život…… 

Len aby sme nedopadli ako v tomto videu, ktoré uvádzam dole .. …. Ale mám pocit, že táto éra už začala. Záleží na nás – ako sa k nej postavíme. „Záleží na Tebe, ako sa zachováš“, ako spievam v jednej z našich piesní – Lož…. Je to stále aktuálna veta..  Je to voľba. moja bola Delete! A bola správna…….. !!!

Na to, aby ste však mohli vykročiť ďalej – musíte prijať, že existujú rôzne reality. Niekedy to trvá… Nie sme roboti… Každý musí v zmene čosi pre seba pochopiť.. a nechať tých druhých žiť svoju realitu. Nechať ich na tom ich pieskovisku. Ísť ďalej, ak cítime – že toto už nie je pre nás …… Ak cítite, že potrebujete akúkoľvek zmenu – nikoho sa nepýtajte a choďte do toho! Vaša duša volá po čomsi novom. Volá Vás na novú cestu… 

Delete a moje zmeny???

Moja hlava bola už po dvoch dňoch dokonalo prázdna.. mám nový čítací kútik.. vymazaných 200  kontaktov z môjho mobilu – viete aký je rýchly..? Moje knihy znovu ožili… Napísala som hrubú kostru pre môj nový projekt – druhá časť melódií je už v hlave…. Prvá časť sa spracúváva vydavateľstvom… Začala som znovu aktívne športovať…  Ozvalo sa kopu zaujímavých ľudí – synchronizácia pracuje. Dejú sa samé nové veci… Nepotrebujem čokoľvek zdieľať na Facebooku…  Robím zas kopu vecí, ktoré som kedysi chcela robiť a nemala som na nich čas.. Yes! Robím to, čo ma napĺňa…. skrátka to iba robím a hotovo! 

PS: článok vychádza z mojej osobnej skúsenosti. Máme rôzne reality. Možno tá Vaša vyzerá celkom inak….. (-: 

„Svet je taký veľký ako sme mu schopný otvoriť sa mu…“ .. toto som nedávno zazrela niekde. Akurát som tuho rozmýšľala nad mnohými vecami a tento citát mi dal odpoveď na to, čo som momentálne potrebovala počuť, aj vidieť…. 

„Život začína mimo komfortnej zóny.“ Čistá pravda…. 

Majte sa! A kuknite si video… je o tom, ako dnes žijeme….. 

☆Ufónica Kity☆ 

Tu je spominané video…ENJOY IT!  Dokonalo vystihuje dnešnú éru: 

Video by Steve Cutts: THIS IS OUR WORLD

●UPOZORNENIE: ČLÁNOK  SA NESMIE KOPÍROVAŤ A ANI POUŽÍVAŤ NA MEDIÁLNE ČI INÉ ÚČELY BEZ SÚHLASU AUTORKY●