Častá choroba detí – slezina

Keď som sa začala oboznamovať s čínskou medicínou – začala som si postupne všímať aj ľudí, ako žijú.. Ako rozmýšľajú.. Ako sa správajú pri konkrétnych ochoreniach, čo riešia na psychickej úrovni. Človek vlastne čím má viac informácií – tým je viac stratený… Čo mi udrelo do očí často krát – bola práve slezina.

Slezina riadi prepravovanie a premenu potravy a tekutín, ovláda krv, riadi vzostup čístého, riadi rodenie krvi, ako aj ovládanie krvi, udržuje orgány na svojom mieste. Slezina súvisí aj s kapacitou myslenia, memorovania, štúdia, schopnosti analýzy – schopnosti vstrebávania informácií, ovplyvňuje uvažovanie, to – ako vstrebávame informácie, slezina sa pohráva taktiež so zámerom – čo človek vykoná na základe analýzy.

Patologické prejavy sleziny – hnačka, nadmerné premietanie (čo sa týka myslenia), neustála chuť na sladké, závrat  – keď sa človek postaví, únava sa zhoršuje po jedle. Častým príznakom sú taktiež chladné a zároveň sa potiace ruky, nohy a nos..

Disharmónia sleziny sa prejavuje nechutenstvom, slabými končatinami, bledosťou, chudnutím, nadmernými obavami.. Vlhkosťou – výtokmi, mokvavými zápalmi, otokmi končatín, sklonom k obezite…

Nedostatok jangu sleziny sa prejavuje výraznou bledosťou, zimomravosťou, otokmi dolnej polovice tela, výraznou hnačkou, bielym genykologickým výtokom, bolesťami brucha zmierňujúce sa teplom..

Keď obklopuje slezinu chladná vlkosť  – cítime únavu a malátnosť, ťažkú hlavu a telo, nechutenstvo, pocit chladu v bruchu, hnačky a výtoky,..

Pokiaľ ide o teplú vlhkosť – cítime plnosť či bolesť v bruchu, nechutenstvo, nevoľnosť, sucho a horúčku v ústach, smäd, bolesť hlavy, únava, kĺbové a či svalové bolesti, temná moč, zapáchajúca stolica, potenie, teplota…

 Možno práve preto, že malé deti majú radi sladkosti – častým ich problémom je slezina. Telo potrebuje cukor..  Ak to ale so sladkosťami preháňame – vznikne nerovnováha.. Čo je zaujímavé na slezine – ona ide sama proti sebe. To znamená, že keď je oslabená – človek má ešte väčšiu chuť na sladkosti – no a čím si viac sladkosti dáva, tým mu je ešte horšie.. Ocitá sa tak v začarovanom kruhu.. Našli ste sa v tom? Posilňujte slezinu.

Slezina neznáša chlad. Jogurt z chladničky pred odchodom z práce na raňajky  – nebude dobrá voľba!

Čo slezina miluje? Teplé raňajky,… S narušenou slezinou súvisí aj utápanie sa v myšlienkach..

A ako posilníme slezinu? Vyvarujme sa dlhodobého sedenia, skúsme obmedziť sladké, mliečne a chladné potraviny, vyhýbať sa ostrým, pálivým a smaženým jedlám, ráno skúsme začať teplými raňajkami, skúsme sa vyhýbať stresu a celkovo stišovať myseľ…

Slezina sa dá posilňovať aj masážou okolo pupku, v každom smere 20 – 30 krát : v prípade hnačky – krúžime v smere hodinových ručičiek,.. v prípade zápchy to robíme presne naopak – proti smeru hodinových ručičiek,…

Potraviny, ktoré slezina miluje – pri nedostatku energie a jangu by sme sa mali zameriať na: mrkvu, hlivu, zázvor, či fenykel, škoricu, dyňu,  hrozienka, vlašské orechy, ďatle, figy, hovädzie mäso, dyňové semienka, vajíčka, mandle, či sezam,.. nevynechajte ani japonskú ryžu, jačmeň, či ovos,…

Pri chladnej vlhkosti je to pohánka, adzuki, banány, zelený peper, cesnak, shiitake, horčica, čierny sezam, … všetky potraviny na nedostatok energie a jangu sleziny,..

Pri teplej vlhkosti  je to mugno, zelený čaj, hroznové víno, uhorky, jablčná šťava, zeler, cuketa, špenát, paprika, kapusta, oliva, šalvia, čakanka,…

Zaujímavý je aj fakt, že harmonická slezina sa prejavuje krásnymi plnými vykrojenými perami. Súvisí to aj so schopnosťou rýchlo naberať svalovú hmotu… Ak zoberieme do úvahy fakt, že černosi sú ako z gumy a disponujú svalovou hmotou – kým číňania sú skôr šľachovitejší – čosi na tom bude!

Z vlastnej skúsenosti môžem potvrdiť, že keď máte slezinu v rovnováhe – nepotrebujete jesť toľko sladkostí…. Zrazu pre Vás nebudú ani koláče až takým veľkým lákadlom. Dáte si jeden a budete mať dosť…

Želám Vám veľa zdravia! (-: