DAVID DEIDA: „INTIMNÍ SPLYNUTÍ“…

Ste žena a máte viac mužskej energie? Alebo naopak: Ste muž a máte viac ženskej energie? V tom prípade – by ste mali posilňovať svoju prirodzenú „polaritu“. V akom štádiu vzťahov sa pohybujete? Podľa Davida Deidu sú tri typy polarity: mužská, ženská a neutrálna. Ako aj tri typy vzťahov. V súčasnosti – stále viac žien zabúda na svoje „ženstvo“ a ženské vlastnosti. A rovnako aj muži – naberajú viac vlastnosti ženské. Ako to funguje v praxi?

Podľa Davida Deidu – ak ste žena so ženskou sexuálnou esenciou – budete viac priťahovať mužov, ktorí majú podobne ako vy – svoju prirodzenú polaritu – teda mužskú.

Ak ste ale žena, ktorá má viac mužských vlastností a má teda mužskú sexuálnu esenciu – budete stále priťahovať mužov, ktorí majú ženskú polaritu.

Poznám veľa žien, ktoré si hovoria: „Kde sú tí muži so svojimi mužskými vlastnosťami?“ Ak ste si položili takúto otázku – položte si aj inú otázku: Prečo priťahujete mužov, ktorí majú viac ženskú sexuálnu esenciu? A položte si aj inú otázku? Prečo máte teda viac mužskej sexuálnej esencie? Rozoberte si podrobne svoje správanie, nakoľko dokážete byť ženská, uvedomovať si svoju úlohu – ženy. Zápasite s ňou? Alebo sa vplyvom práce a okolností  – stávate  čoraz viac človekom s mužskou sexuálnou esenciou? V tom prípade by ste si mali posilniť svoju ženskú sexuálnu esenciu a „polarizovať“ tak svoje ženstvo – ak teda snívate o mužovi, ktorý má výrazne mužské vlastnosti.

Iný príklad. Ste muž, ktorý sa pýta podobnú otázku z inej strany.. „Kde zmizli ženy, ktoré sú ženské?“  V tom prípade – ste skôr muž, ktorý má sklon k ženskej sexuálnej esencii. Priťahujete teda ženy, ktoré majú opačnú polaritu – mužskú. V tom prípade si dajte otázku smerujúcu k Vám: Prečo priťahujete ženy s mužskou sexuálnou esenciou? A vtedy – by ste si podľa Davida Deidu mali posilňovať viac mužskú sexuálnu esenciu. Veľa tu zohrávajú samozrejme aj rodinné „vzorce“, pre muža je dôležité, či sa vymanil z vplyvu svojej matky,.. ale to je iná téma ..

Priznám sa, keď som začala čítať túto knihu, zdala sa mi Deidova teória až príliš čierno – biela. Áno. Na pohľad trošku „šuflíková“ teória“, ktorej sa spočiatku budete brániť! Keď však celú knihu prečítate do konca, kde David Deida pracuje s jednotlivými pármi a udáva ich ako príklady z praxe – začnú sa Vám tieto  teórie spájať a uvidíte v nich súvislosti.

Nakoniec.. Poznám veľa žien, ktoré majú mužskú sexuálnu esenciu – vedia si poskladať skrine lepšie ako ktorýkoľvek muž, .. sú to väčšinou ženy na vedúcich pozíciách… – a naozaj iba môžem potvrdiť, že všetky, ktoré poznám si kladú podobnú otázku (kde zmizli muži s mužskou energiou?..) – a väčšina z nich má partnera so ženskou sexuálnou esenciou. Čo sa dá robiť! Polarita nepustí!

Spoločnosť ako taká však v súčasnosti popiera „ženstvo“. Ženy, ktoré sú na vedúcich pozíciách vo veľkých firmách, či bankách .. atď. – musia (či chcú, alebo nechcú..) nabrať nakoniec aj mužské vlastnosti! Otázkou však je – do akej miery sa potom stotožňujú s úlohou „ženstva“ ako takého?? Pretože chtiac,  nechtiac – ak s mužmi zápasia, či sa im chcú vyrovnať – idú samy proti sebe! Možno oddeliť prácu a vzťah? Mužstvo a bojovnosť nechať  v práci a za dverami práce sa stať tancujúcou bohyňou ukotvenou v ženstve…? Je to tvrdá práca – pozorovať svoje správanie a vyvodiť z toho akúsi štúdiu – pre seba. Pozorovať, akých ľudí priťahujeme..

A niektoré ženy sa chcú naozaj vyrovnať mužom! A uvedomte si, že to jednoducho nie je možné! O tom je totiž polarita! Je to ako plus a mínus. Oba protipóly sú pre seba dôležité! Navyše – žena funguje v štvorfázovom cykle, obdobie menštruácie ju výrazne ovplyvňuje. Ženy nemôžu byť prirodzene tak aktívne ako muži! Jednoducho to nie je reálne! Keď sa však naučia pracovať so svojou ženskou sexuálnou esenciou – dokážu byť veľmi kreatívne, dokážu do pracovného prostredia totiž vniesť niečo – čo je zase cudzie mužom. Pretože v konečnom dôsledku je to výhra žien!  Iba na povrchu sa môže javiť, že žena síce tým, že prechádza cez premenlivé fázy – nevie udržať akúsi stálu aktivitu. V skutočnosti –  ak si uvedomíme, aký potenciál majú tieto premenlivé fázy a vezmeme ich ako pozitívny fakt – dokážu ženy naozaj veľa!

Samozrejme, že by to bolo veľmi čierno – biele, keby sme ľudí rozdelili iba na ľudí s mužskou a ženskou sexuálnou esenciou. V súčasnosti sa čoraz viac vyskytuje aj neutrálna polarita. Sú to ženy a muži, ktorí majú mužské aj ženské vlastnosti – takpovediac v rovnováhe. Takým ľuďom lepšie vyhovuje vzťah 50/50 – kde sa udeje vlastne rovnováha obidvoch energií – aj keď možno trošku s popieraním svojej vlastnej prirodzenej sexuálnej esencie. Nakoniec – každý z nás má mužské aj ženské vlastnosti. V každej žene je kúsok muža, v každom mužovi – kúsok ženy. David Deida si kladie však otázku: Čo prevažuje? V akom štádiu vzťahu sú títo ľudia? Za akých okolností sa stretnú?

David Deida sa totiž v Intímnom splynutí nepohráva iba s polaritou  – uvádza tri štádia vzťahov, s ktorými potom pracuje.. Tu je ukážka:

Prvé štádium: „Vzťah závislosti“

„Ešte stále slobodný Paul chce zarábať peniaze, založiť si rodinu a žiť so ženou, ktorá k nemu bude vzhliadať s obdivom. Lea si chce nájsť muža, na ktorého by sa mohla spoľahnúť, s ktorým by mohla mať rodinu, ktorý by k nej niečo cítil a staral sa o ňu. Títo dvaja ľudia sa stretli a vzali sa. Niekedy je to medzi nimi skvelé, občas ale dôjde k sporu. Sex je pestrý a bezprostredný, ale postupne sa z neho stáva rutina. Lea sa bojí, aby o Paula neprišla, pretože je na ňom finančne a emocionálne závislá. Paul sa naopak bojí, že príde o Leu. Je tiež emocionálne závislý a potrebuje niekoho, kto by sa staral o deti a domácnosť. Postupom času cíti stále väčšiu príťaž, cíti sa v pasci! Lei stále viac pripadá, že nie je milovaná a nerealizuje sa. Kvôli deťom spolu ale zostanú tak dlho, ako to ide, .. Nakoniec sa však rozvedú…..

Druhé štádium: „Rovnovážny“ vzťah

Po rozvode chvíľku trvá, kým sa Lea rozhodne znovu „žiť“, ale nakoniec v sebe pocíti rastúcu nezávislosť. Začína objavovať svoje nerozvinujté vlohy a rozbieha kariéru. Cíti sa silnejšia a silnejšia.. Okruh jej priateľov postupne rastie. Vie, že už nikdy nebude žiť s mužom vo vzťahu závislosti. Rozvíja sa finančne a inelektuálne, číta najnovšie knihy na tému psychológie, umenia a nového partnerstva. Je teraz sama sebou.

Paul sa najskôr cíti porazený, ale nakoniec sa vzchopí. Nechá v sebe zavládnuť novo nadobudnutú slobodu. Má schôdzky s mladšími ženami, kupuje si veci, ktoré vždy chcel, ale nikdy ich nemohol mať a pozerá sa na seba do zrkadla úplne novým spôsobom. Chodí do sauny, pravidelne cvičí. Príde na to, že ho baví samého prechádzať sa po pláži. Dokonca navštevuje výrazne pánske seansy, kde spoločne s ďalšími mužmi spevom a hrou na bubny ventilujú svoj zármutok. Nič také pred tým nerobil! Nikdy sa ale necítil tak celistvý a vyvážený.

Lea a Paul si vyskúšajú niekoľko krátkodobých aj stredne dlhých vzťahov. Užívajú si ich s novými partnermi, vedú zaujímavé rozhovory a porovnávajú filozofické pohľady. Ani pre jedného však nič z toho nie je to pravé. Obaja iba majú veľké množstvo „kamarátov“ opačných pohlaví.

Akonáhle získajú dostatok peňazí a priateľov, začínajú sa miesto kvantity zameriavať na kvalitu. Deti už vyrástli a dokážu sa o seba postarať, a tak sa Lea pridá k ženskému krúžku, každý týždeň chodí na hodiny jogy a tanca, a dokonca vytiahne i olejové farby, ktoré odložila, keď boli deti malé a žiadali si jej všetku pozornosť.

Z Paula sa stane ekologický aktivista, chodí na hodiny tai – či a pracuje na románe, ktorý vždy chcel napísať, ale vždy mu v tom bránili rodinné povinnosti.

Keď boli v minulosti Lea a Paul vo vzťahu závislosti, prejavovala sa Paulova „istota“ ako neustála potreba mať vo všetkom pravdu. Lea nemohla naplno vyjadriť nesúhlas, vždy Paula tým nahnevala. Na jej nápady nebol Paul zvedavý. Stávalo sa tiež, že keď ona prišla s dobrým nápadom, Paul si ho dokázal prisvojiť.

Pri rozvode začalo Paulovi dochádzať, aký bol voči Ley nespravodlivý, nekompromisný a nedal jej priestor. Začal sa mierniť, začal sa učiť počúvať. Ako muž bol pripravený na „vyrovnaný“ vzťah s novými ženami, ktoré do jeho života prišli, učil sa dávať aj brať. Trávil čas v prírode a objavoval svoje doposiaľ skrývané emócie, začal rozvíjať svoju ženskú energiu.

Paul a Lea si nakoniec našli svojich nových intímnych partnerov. V nových vzťahoch si každý ponecháva svoj bankový účet a k tomu vytvorí spoločný – zdieľaný novým partnerom, ktorý je tiež viac menej finančne stabilný. Každý deň sa striedajú vo varení. Aj dovolenky sú založené na rovnosti – jednu vyberá jeden partner, ďalšiu vyberá druhý. Paul a Lea so svojimi partnermi dosiahli prirodzený „vyrovnaný vzťah“.

Ako sme už poznali – po naviazaní „rovnovážneho“ vzťahu – sú spokojní iba ľudia s neutrálnou sexuálnou esenciou. Pokiaľ má muž silnú mužskú sexuálnu esenciu a odovzdáva sa vzťahu s formátom „vyváženosti“ – nebude sa v ňom schopný realizovať. To preto, že v intímnom styku môže jadro mužskej sexuálnej esencie dosiahnúť naplnenie iba prostredníctvom ženskej lásky !

Napriek tomu, že sa Paul cíti vo vzťahu 50/50  zainteresovaný – jeho partnerka z neho cíti neistotu. Paul si nielen dáva pozor, aby sa nesnažil ovládať jej život, ale taktiež postráda odhodlanie do nej vstúpiť hlbšie. Jeho schopnosť milovať je oslabená jeho vnútornou neistotou. Stratil kontakt so svojou sexuálnou esenciou – a tým pádom sa cíti neistý voči láske k novej partnerke. A ona to cíti.

Lea sa na učila opevňovať pevne svoje hranice. Už nebude slabá a neschopná alebo neochotná si stáť za tým – čo sa naučila. Naučila sa povedať „nie“  – keď je to potrebné. Muža ako takého vlastne nepotrebuje. Potrebuje však milostný vzťah. V jej vnútri však zostáva jej ženská sexuálna esencia neuspokojená. Sústredila sa na budovanie svojich osobnostných hranic, a tak priťahuje mužov, ktorí majú záujem na stanovení jasných hraníc, miesto toho, aby sa pohrúžili do extázy bez hraníc – ktoré prináša intímne splynutie. Priťahuje opatrných mužov, chce priestor pre svoju pomerne rozvinutú mužskú energiu – a teda priťahuje mužov, ktorí jej tento priestor dajú. Paul a Lea si svoj nový vzťah užívajú, ale pýtajú sa niekedy otázku: „Je to skutočne ono?“

Paul oceňuje, že je jeho nová partnerka cieľavedomá a nezávislá na ňom. Niekedy by ale predsa u nej rád pocítil, ako mäkne, uvoľnuje viac svoj nezávislý postoj, otvára sa mu a naplno sa odovzdáva láske. Túži po tanci s bohyňou, zatiaľ čo väčšinu času sa mu dostáva skôr súboj s bojovníkom v sukni. Začnú ho priťahovať ženy, ktoré sa za svoje ženstvo nehanbia, a vzťah sa rozpadne.

Lea je celkom rada, že jej partner jej poskytuje emocionálnu podporu, nežnnáklonnosť a starostlivosť. Niekedy by ale chcela, aby zaujal pevnú pozíciu, aby nechal prejaviť svoju mužnú stránku, aby kráčal po tomto svete s istotou a zároveň úspešne – a aby ju pri milostných hrách zahrňoval vášňou.

Tretie štádium: „Intímne splynutie“

Jednu noc sa Lea trochu opije. Zažije najlepší sex vo svojom živote. Úplne sa milovaniu odovzdá a cíti, že sa hranice jej osobnosti rozširujú kamsi do nekonečna, zatiaľ čo jej telo a srdce sa rozplývajú vo vlnách intenzívnej vášne. Neskôr začne premýšľať, prečo sa tak necíti pri každom milovaní..???

Jedného dňa na hodine jogy pocíti, ako jej telom prebiehajú impulzy akejsi energie a naplňujú ju milosťou a láskou, ktoré jej pripomínajú nedávnu sexuálnu extázu. Bola fascinovaná svojim novým vnímaním svojho tela a spôsobom, akým sa odovzdala a chce tieto pocity intenzivnej energie a hlbokej, až posvätnej sexuality preskúmať. Neuspokojí sa teda s nevýrazným, síce citlivým mužom, s ktorým momentálne žije. Chce sa otvoriť mužovi, ktorý bude naplno vyjadrovať svoju osobnosť a odhodlanie niečo dokázať, mužovi, ktorý bude úplne dôveryhodný, ale zároveň silný, až ju to „položí“ na kolená..

Približne v tom istom období zomrie Paulovi starší brat, na ktorého sa Paul vždy obracal v ťažkých situáciách. Zrazu sa preberie! Nebaví ho ani jeho práca, nemá vlastne skutočných priateľov a stárne. Pripadá mu, že svetu nič nepriniesol! A nie je si istý, čo by to malo byť -??? –  pretože práci a vzťahom venoval dosť veľa času.Prejde obdobím sebaspoznávania, terapií i obdobím rozjímajúcej samoty. Snaží sa sám sebe porozumieť.

Paul a Lea jedného dňa narazia na ulici. Ešte pred tým, ako padne akékoľvek slovo – Lea cíti, že sa Paul zmenil. Samotná prítomnosť Paula je pre Leu požehnaním. Je ako závan čerstvého vzduchu. Jeho úsmev nehorkne nedokončenou prácou, či nezaplatenými účtami. Nie je duchom úplne niekde inde, nie je uväznený vo svojej vlastnej hlave a ani nestráca čas niekde v minulosti. Je s ňou. Paul a Lea sa znovu začnú stretávať. Paul znovu nadobudol svoju sexuálnu esenciu, je pripravený milovať Leu celým srdcom.

Zhrnutie:

Paul:

Vo vzťahu závislosti bola Paulova schopnosť milovať obmedzovaná potrebou – mať vždy pravdu.

Vo vyrovnanom vzťahu 50/50 ho ťažila vlastná narušená sexuálna esencia, ktorá viedla k pochybnostiam o sebe samom a k neschopnosti sa naplno oddať láske. Vyhľadával teda vzťah, v ktorom by mu „prešlo“ – že je slabý – a radšej dával priestor svojej partnerke, než aby sám pevne rozhovdoval – s potrebným citom prinášal svoju lásku do jej života a prekonával pri tom zábrany, ktoré chránili jej srdce.

V intímnom splynutí už jeho láska nie je zaťažovaná nevyriešenými  vnútornými dilemami, zato je veľmi zreteľná v jeho radostnom, sebavedomom a vášnivom postoji. Paul je Ley vďačný za dary, ktoré mu jej ženstvo môže poskytnúť..

Lea:

Vo vzťahu závislosti bola limitovaná potrebou potešiť partnera, pokiaľ by od neho chcela viac   lásky.

Vo vzťahu 50/50 to bola zase snaha chrániť vlastné srdce zo strachu, že jej znovu niekto ublíži. Hľadala teda vzťah, ktorý nebude hlavne skúšou jej dôvery – priťahovala preto „opatrných“ mužov, ktorí nevyžadujú ženskú sexuálnu esenciu.

V intímnom splynutí už jej vyjadrenie lásky nie je obmedzené predchádzajúcim odporom voči prirodzenej ženskej sexuálnej esencii v každom kúsku jej tela. Stále v živote prežíva úspechy – schopnosť prebudiť v sebe v prípade potreby bojovníka nestratila – , zároveň sa ale dokáže uvoľniť a stať sa skutočnou bohyňou. Jej ženstvo priamo žiari a je v ňom naplno cítiť mystickú silu ženskej energie.

Spojenie  Paula a Ley už nie je ani závislosť, ani nezávislosť, ale určitá spolupráca. Pokiaľ niekto niekomu ublíži – skôr sa obaja snažia znovu otvoriť sa láske, než sa uzavrieť pre očakávanou bolesťou a trestom – práve preto, že vytvárajú model Intímneho splynutia. Praktikujú umenie úprimného vzťahu – nie hru, kde sa v slabej chvíľke jeden druhému vyhýbajú a stiahnu sa do ústrania súkromných svetov ku svojim vlastným emóciám a myšlienkám..

Paul a Lea sa už nechcú vracať k budovaniu nejakých hraníc a k „serióznosti“, ktoré im ponúkal „rovnovážny“ vzťah 50/50 , lebo obaja vedia, že taký vzťah im často bránil v úplnom vyjadrení ich mužskej a ženskej sexuálnej esencie. Lea sa nebojí Paula obdarovať tým, že ho vymaní z pevného zajatia jeho mysle i tela – vďaka vyžarovaniu svojho jedinečného ženského šťastia, svojej krásy a lásky. Paul sa už nebojí prekonať jej vzdor a oblažiť jej srdce svojim zmyslom pre humor a mohutnou energiou svojej mužskej lásky……“

(úryvok z knihy: David Deida – Intimní splynutí – Cesta za hranice rovnováhy..)