Moja skúsenosť s hormonálnou jógovou terapiou

Musím uznať, že hormonálna jóga ma celkom prekvapila! Pretože už poznám rôzne koncepty cvičenia.. A za krátky čas som navštívila rôzne workshopy, kurzy, semináre – ktoré boli venované ako aj medicínskej teoretickej časti, tak aj tej opačnej – bioenergetike, ktorá so zdravím viac než súvisí. O zdravie sa zaujímam už nejaký ten rok – pretože bolo v mojom živote mnoho zdravotných komplikácií. No a pretože sa mi postupne vyvinuli rôzne alergie skoro na všetky lieky, ..či som chcela alebo nie,.. – musela som hľadať iné cesty. Spočiatku moje hľadanie bolo veľmi bolestné.. Pôsobila som ako najväčší podivín, keď moje telo vykazovalo divné reakcie.. To všetko sa po čase stalo však oveľa zaujímavejším – než sa mohlo zdať…

V poslednom čase ma moje bádanie začalo napĺňať a otvorilo mi to nové cesty k pochopeniu – ako funguje telo.. No ale nielenže ma to začalo baviť, moje telo začalo vykazovať aj reálne výsledky môjho bádania. A to tak, že sa mi celkom podarilo nájsť taký svoj stred, svoju harmóniu – kde sa cítim dobre. Podarilo sa mi jednotlivé koncepty poskladať a začínam pomaly rozumieť – prečo sa mi diali jednotlivé zdravotné komplikácie. Odvtedy sa to naozaj veľmi zmenilo! Lenže – nemyslite si, ..stálo ma to aj veľa práce.. A moje bádanie pokračuje! Sem tam sa mi niečo ešte prihodí – nejaká kolízia,… ale… už sa to nikdy nevrátilo do toho bodu, čo pred tým… A keď sa mi niečo prihodí – čas, ktorý vynaložím na odstránenie problému je výrazne kratší… Niekedy trvá dokonca iba niekoľko hodín. Niekedy stačí spánok.. Niekedy zase pomôžu uzemňovacie cvičenia. A niekedy zase čínska medicína, či byliny. Hehe! Stala som sa vlastne sama sebe takým experimentom…. (-:

Koncepty cvičení vždy mením – podľa toho, čo potrebujem. Pretože každé cvičenie má inú energiu a dáva telu čosi iné…. Čchikung je viac o uzemnení, kým jóga trošku zvyšuje energetický tok – a treba s ňou veľmi obozretne. Chce to naozaj začať s každou technikou opatrne…. Keď už viete – aké má telo reakcie – podľa toho sa treba ďalej zariadiť. Dôležitá je však disciplína… Bez tej ste stratení! Stačí Vám 15 minút ráno a Váš deň sa zmení na nepoznanie! Nie – spočiatku sa Vám nebude vôbec chcieť… Budete mať problém precítiť svoje telo a verte – všetko Vás bude bolieť. Začínajte veľmi citlivo! Nechoďte veľmi cez svoju bolesť…. Pracujte s telom pravidelne… pozorujte… sem tam aj sami so sebou zabojujte…. a potom začnete vidieť reálne výsledky…. Už nebudete tam – kde predtým! Chce to len zotrvať… objavovať…….

 Myslím, že my ľudia sme ešte stále akýsi hlúpi, pretože napriek technickému pokroku – sme nepochopili telo ako náš hlavný nástroj nášho života…. nevieme využívať úplne jednoduché zdroje, nevieme pochopiť energetický systém, v ktorom žijeme………… Pretože všetko je určitou energiou, vibráciou……..

Ale späť k hormonálnej jóge. Zaujímajú ma čoraz viac jednoduché koncepty, ktorými sa dá posilniť zdravie. A to úplne prirodzenými cestami. Hormonálnu jogu som absolvovala v mojej milovanej Prahe – a naozaj ma prekvapila! Cvičenie sa mi zdalo zo začiatku náročné. Predsa len – cvičiť poriadne ale ešte k tomu aj správne dýchať a správne pracovať s bruchom – to nie je až také jednoduché…. Pri cvičení sa používa tzv. bhastrika – je to špeciálny typ dýchania – ostrý nádych aj výdych je vykonávaný nosom pričom sa pri dýchaní pracuje s brušnými svalmi. Celý tento koncept priniesla Dinah Rodriguez. Cvičenie neskôr rozvinula aj pre diabetikov.

Musím povedať, že hneď pri prvej menštruácii som pocítila zmenu! Nebola som až taká unavená – ako zvyčajne… a nemala som ani migrénu, s ktorou vždy pri týchto „krvavých sonetách“ bojujem… Hormonálna jóga dokáže totiž vyrovnávať hormóny a preto sa odporúča cvičiť ženám aj v prechode. Mnohé ženy sa ale napchávajú kadejakými hormónmi a takúto prirodzenú cestu nevyskúšajú…

Cvičenie odporúčam najskôr absolvovať u odborného cvičiteľa. Aby ste sa to naučili dobre! Potom – pre lepšie zapamätanie už môžte cvičiť podľa knihy – Dinah Rodrigues totiž vypracovala cviky aj v knihe: Dinah Rodrigues – Hormonálna jogová terapia

Každý učiteľ jógy Vám však dá na kurze aj príslušné materiály……

Hormonálna jógová terapia má reálne výsledky potvrdené lekármi. No a že to funguje – si vyskúšajte sami na sebe! Ja Vám to môžem iba odporučiť (-:

Smutné je, že lekári o tejto možnosti nevedia! Nie na Slovensku. V Čechách existujú gynekológovia, ktorí túto terapiu ženám odporúčajú ako súčasť liečby.

Pre ukážku si môžte pozrieť video – cviky však nie sú kompletné……

Hormonálna jogová terapia – Renata Reiner