Pupu bylinkáreň

Aké všelijaké metódy používajú človečiny na nádchu? Pođme sa na to pozrieť….Kašeľ?.. Chrípka? Či priedušky…?  Poznáte to.. Vlečiete svoje telo za sebou – ako taký náklad. Za krátky čas som vyskúšala naozaj veľmi veľa vecí a prišla som na niektoré nové. Tu sú niektoré z nich:

 

NÁDCHA:

 1. Ako najúčinnejšie sa mi osvedčilo vyplachovanie nosa morskou soľou. Je jedno – akú metódu si zvolíte. Asi takou najjemnejšou metódou – čo sa týka vyplachovania nosa – je horúci kúpeľ. Do vody pridáte morskú soľ, dve kvapky mentolového alebo eukalyptového oleja. Naozaj zázračné… Vo vani si dám ešte niekedy horúci čaj. Lenže potom pozor! Attention! Rýchlo po kúpeli spať!

 2. Inhalácia – zovrieť horúcu vodu, pridať morskú soľ, eukalyptový olej (iba jednu kvapku – aby to nebolo silné..), harmanček a kvapku domácej slivovice… Alkohol má dezinfekčné účinky. Toto je prirodzená cesta – ako odpchať nos. Dýchať aspoň desať minút. Skúšala som všelijaké lampy a iné ohrievadlá – ale starý dobrý hrniec a horúca voda so soľou – či inými zlepšovákmi – robia v spojitosti s kúpeľom hotové zázraky.. Niekedy si do záparu pridávam aj šalviu, alebo podbeľ…

 

BOĽAVÉ MANDLE:

Hotovým zázrakom je šalvia. Nedávno pred koncertom som nemohla ani rozprávať. Vyskúšala som všeličo – ale najúčinnejšie je kloktadlo – spojenie šalvie, cesnaku a  morskej soli. Nezabúdajme na med – medom sa dá vyliečiť  všeličo. Protizápalové účinky majú klinčeky – tie sa používajú v ajurvede na liečenie zápalov, ako aj chili. Ak ho nedáte do kloktadla s morskou vodou – dajte si ho do mlieka s medom a škoricou. Mlieko s chili, medom a škoricou – to je pohladenie pre hrdlo, zároveň Vás to príjemne zohreje. 

 

PRIEDUŠKY:

Na priedušky používam zakaždým môj osvedčený podbeľ. Ak je choroba ešte v začiatkoch – bolesti vždy ustanú. Horšie je to – keď sa bolesť presunie hneď do oblasti priedušiek. Sú tam dve možnosti: Kašeľ hlienovitý, alebo kašeľ suchý..

Ako aj pri zápaloch dutín – aj pri prieduškách používam inhaláciu. Len ingrediencie sa menia. Pridávam tam bylinky, ktoré sú na to vhodné – materina dúška, podbeľ, v lekárni predávajú sypaný čaj – priedušková zmes, kde sú namiešané rôzne byliny.. kúsok medu a samozrejme starý dobrý alkohol – kvapka pálenej domácej slivovice. Pozor – odporúčam iba sypané čaje z lekárne.

 

KAŠEĽ HLIENOVITÝ:

 Na kašeľ hlienovitý používam materinu dúšku, šalviu, podbeľ. Podbeľ sa používa na infekcie dýchacích ciest a je osvedčeným prostriedkom pri zápaloch. Doporučujem podbeľ nechať pár dní v náleve slivovice – vznikne veľmi silný liehový koncentrát – ktorý potom používam ako kvapky. Podbeľ je naozaj dôležitou bylinkou pri akýchkoľvek chorobách priedušiek.

 

KAŠEĽ – SUCHÝ:

Pri kašle suchom som objavila karamelový čaj. Trošku cukru povariť na karamel a potom zaliať vodou, variť aj s cibuľou. Toto som objavila asi pred rokom – a môžem naozaj povedať, že v stavoch zúfalosti niekoľkomesačného kašľa – toto naozaj zabralo. Po určitom čase naozaj príde úľava. Niekedy doňho pridávam trošku škorice – aby bol chutnejší. Inokedy nezabudnem na starý osvedčený zázvor. Možnosti je veľa…

A nakoniec – pri všetkých chorobách – platí jedna zásada: keď je choroba v začiatkoch, treba si naozaj dopriať spánok a vyskúšať osvedčené spôsoby liečby. Niekto siaha po tabletkách, niekto hneď ide k doktorke – dať si predpísať antibiotiká,.. iný hľadá alternatívne spôsoby. Už je tomu šesť rokov – čo sa liečim takto – bez akýchkoľvek liekov a naozaj môžem povedať – že všetko je možné! 

Všetko sa nachádza v prírode…… Samozrejme – nič netreba preháňať! Ak si dáte veľké množstvo byliniek – priľahko sa Vám zníži tlak. Netreba zabudnúť na jedlo samozrejme – pretože iba pitie bylinkových čajov – to telu tiež dva krát neprospeje. Tiež nám ale neprospeje, ak si dáme na jedny antibiotiká ďalšie – lebo predchádzajúce nezabrali – verte mi, – presne takto som sa dopracovala k tomu, že sa mi v tele spustila alergia na všetky lieky.

Dôležitý je spánok. Ak sa nedá vyhnúť práci – snažme sa liečiť aspoň večer a naozaj si dajme záležať na tom, že si doprajeme to, čo práve potrebujeme. Spánok je liečivý!

Veľmi osvedčeným elixírom je silný slepačí vývar. Ak sa nám nedá jesť – skúsme si dopriať túto liečivú polievku. Veľa zeleninky, nezabudnite na cesnak a na chili, pridávam aj trošku krupice, či tofu. Dávam do nej aj ľanové, či slnečnicové semiačka.

Veľmi osvedčenou starou dobrou medicínou je naozajstná domáca pálená slivovica. Pri prvých náznakoch bolesti hrdla je osvedčeným prostriedkom.

Detoxikačné účinky prináša ľanový olej. Keď som príliš vyčerpaná – vždy si spomeniem na ľanový olej. Dávam si ho do jogurtu. Na prečistenie organizmu slúži praslička. Obsahuje kyselinu kremičitú. Odstraňuje močové kamene a slúži na celkové prečistenie organizmu. Veľa železa obsahujú  morské riasy – odporúčam ženám si variť počas menštruačného cyklu – polievku z morských rias. Naozaj nebudete potrebovať žiadne vitamíny!

 

ZVRACANIE:

Veľmi dobrou bylinkou pri zvracaní a akýchkoľvek problémov so žalúdkom je nátržník husí (mochna husí). Je výborný aj pri hnačkách. Naozaj môžem iba odporučiť! Nátržník husí používam aj v prvé dni menštruácie. Odblokováva kŕče v oblasti maternice.

                                                 —————————–

Podľa bylinkárky Marie Treben – je elixírom pre organizmus – čaj zo štyroch byliniek. Rebríček, praslička, žihľava, ľubovník. Každý týždeň čaj z jednej byliny zmiešaný zo švédskymi kvapkami. Osobne som to ešte neskúšala – ale v krátkom čase určite vyskúšam a napíšem Vám – aké to malo na mňa účinky. Maria Treben celkovo odporúča švédske kvapky. Pripisuje im veľmi dobré účinky na organizmus.

Toľko moja bylinkáreň. Snáď som na nič nezabudla! Je toho veľa – takže ak si na niečo spomeniem – vzikne určite nový článok. Toto sú moje osvedčené recepty, ktoré používam. Snáď Vám aspoň niečo z toho bude užitočné…

Želám všetkým pevné zdravie:-) 

 

Značky: