(-: Zakliata ukradnutá pieseň…? The Holliest, Radiohead, Lana del Rey♤

Začalo to takto … Lana del Ray nahrala svoju pieseň GET FREE,.. za túto pieseň dostala cenu…. Neskôr ju skupina Radiohead obvinila, že skopírovala ich pieseň CREEP…. Po začatí vyšetrovania, Lana del Ray ponúkla Radiohead – že im dá 40% zo svojho zisku…. Chlapíkom sa to však stále nezdalo a akcia pokračuje…. 

Fakt sú obe piesne veľmi podobné. Spôsobuje to rovnaký sled akordov…. Lana dala piesni trocha iný kabát. Kde sa vzala táto podobnosť? Lana del Ray tvrdí, že im pieseň neukradla…. 

Vypočujte si obe piesne…. rovnaká harmónia je naozaj mätúca. Aj keď má každá pieseň úplne inú esenciu…  Tu sú obe piesne: 

Lana del Rey: Get free,  Radiohead: Creep

Dokonca tu niekto použil Lanin špeciálny hlas a pod ním znejú gitary Radiohead… Fakt zaujímavá kombinácia. Mnohí píšu, ze by sa nemali súdiť, ale zísť na jednom pódiu… 

Lanin hlas +podklad Radiohead

A viete čo je najväčší paradox? Keď skupina Radiohead vydala spomínanú pieseň Creep, obvinili ju, že je ukradnutá… bola to skupina The Hollies… 

Kuknite…

Radiohead verzus The Hollies

Záver? 

Myslím, že všetci to vytvorili na základe podvedomia. Podvedomie reflektuje všetko, čo počulo a videlo… a urobí z toho akýsi výcuc, pridá svoju esenciu a vznikne taký zlepenec, ktorý má vlastný odtlačok… takže sa ľahko môže stať, že vytvoríte niečo, čo vytvoril niekto nedávno…. Ale bude to mať Váš špecifický odtlačok – tak ako v tých dvoch piesňach.

Radiohead má väčší drive v refréne,.. ale Lana del Rey namiešala do piesne svojím zafarbením hlasu svoju špeciálnu esenciu, ktoré zas tie iné skupiny nemajú. Je to jej špeciálny hlas, jej citlivosť, konkrétny spôsob spevu… A v prípade Radiohead je to zas drive, ktorý má pieseň Creep, je tam  zaujímavé zafarbenie a použitie gitár a tak isto ich špeciálna interpretácia….

V oboch prípadoch majú skladby rovnaký harmonický podklad, preto je tam veľmi silná identičnosť… Je to konkrétny postup akordov, ktorý ale obaja interpreti podľa mňa netušili…

Tak ako Radiohead pieseň neskopíroval od skupiny The Hollies, tak Lana del Rey neskopírovala akordický postup od Radiohead….. 

Ale v oboch prípadoch je badateľná naozajstná identickosť…. 

Žeby sa tvorcovia naladili pri kompozícii na podobnú vlnu v Universe? (-: 

Nakoniec.. hudba nikomu nepatrí.. Patrí. Ale nie tak celkom.. Každý tvorca je totiž iba takou anténou, cez ktorý sa program vysiela….  Preto sú tieto spory tak trochu na diskusiu… Kde je tá hranica? Áno, každý tvorca si chce svoje dielo ochrániť nejakou ochrannou známkou… Ale na svete je miliarda melódií. A fakt je možné, že sa tvorcovia hudby dokážu naladiť na podobné frekvencie… Takto môžu vzniknúť zaujímavé kombinácie melódií………. Vznikne čosi tretie. Čo už nemáte pod kontrolou… (-: 

Haha… dúfam, že ma raz niekto neobviní, že som mu ukradla jeho dielo. Ja mám skôr vždy ten opačný problém… Ale ktovie… duch hudby je nevyspytateľný…. 

Tak, či onak… Lana sa stala známou kvôli tejto kauze po celom svete… 

A ľudia, ktorí Lanu nepoznajú – si ju určite všimli…. 

Aj zlá reklama je predsa len reklama….. (-: