Ako si vybrať toho správneho zubára…???

No jo….

Sedím v čakárni a obzerám si už po tretí krát nový priestor…..

Hneď na úvod…

Mám dentofóbiu a návšteva zubára je zakaždým pre mňa adrenalín……. konečne už pár mesiacov s trvalým pobytom v Ba, … takže je čas mať všetko po ruke……

Aby ste rozumeli….

Toto nie je návod. Iba moja skúsenosť………

Ako si vybrať dobrého zubára/zubárku v BA?

Musíte mať jasno.. Vidíte ženu alebo muža..?

Ja rozhodne muža!

S lekárkami ženami mám absurdné skúsenosti… Neboli to nikdy jemné ženské bytosti s aspoň troškou citu. U gynokologičky to bola hotová hrôza a traumatický zážitok…… Rázna žena so silou levice. Takmer mužatka…. Nie, toto by som nechcela vrátiť nikdy späť…. žiadny replay…

Delete!

No a zubárka? Zubárka mi úúúplne stačila v detstve. Pokusala som ju. Toto nie je preklep. Po ku sa la.. No áno.. vlastne aj pokúšala… (-:

Fakt doslovne som jej zakusla do ruky, keď začala mať ostré pohyby a nútila ma nepohnute sedieť.. No a ona sa hneď potom spolu so sestričkou zmenila na hotové monštrum… Dala mi pár faciek a čo sa dialo potom,.. to fakt bolo pre 6 ročné dieťa mučenie….. Skrátka… dosť blbý začiatok………..

Preto ja vidím automaticky muža. V predstavivosti sa žena zubárka u mňa v mojom podvedomí skrátka nenachádza…  Neverili by ste.. Ale.. Muži sú často jemnejší a citlivejší ako ženy. Toto mi vždy potvrdzuje aj masáž. Ženy sú skrátka niekedy životom ubité beštie… a často zchlapštejú… alebo schlapštejú so s? Hmm.. to je ale divné slovo,.. čo? Poďme ďalej…. 

Hľadám teda zubára – muža…

Modrý koník na internete napovie…. Nepodceňujte diskusie. Tam sa dozviete všetko.. stačí sa pohrabať v pár diskusiách a ste múdrejší… Často sa mená lekárov opakujú……. Potom zvážte lokalitu. Cenu. Atď… a v diskusiách sa fakt dozviete často aj telefónne čísla……. dozvedám sa tu v tomto prípade aj to – čo neočakávam…. Vraj zubár, ktorý dával pacientkám sexuálne návrhy …… uffff….. Áno, aj také existuje! Doporučenia a posudky fakt človeka môžu zmiasť……..

Idem na to skôr intuitívne…. vyberám menej známu súkromnú kliniku… A zdá sa, že vyberám dobre. Až na malý, ale dosť dôležitý detail…… ten si však uvedomujem až neskôr…

Prehliadka č.1:

Trochu otrávená recepčná,…. ale celkom sa potom snaží. Možno je dnes iba unavená.. Dotazník… Milý zubár,  ktorý má ruský akcent mi otvára dvere. Mladý, vtipný, celkom rýchly…. „Zuby Vás nebolia? A prečo ste tu? Chcete nás častejšie vidieť…?“ Od strachu moc nepochopím vtip……. Zuby by som chcela vyrovnať, možno doplniť implantát tam, kde zub chýba……. Skrátka…….. každý máme nejaký handicap, ….  úlohu zohráva aj genetika…. skúsenosti,… atď…….

Táto prehliadka bola veľmi dobrou skúsenosťou….. len čo nesúhlasilo –  je termín….. Mám zápal, ktorý treba riešiť a dotyčný mi hovorí o dentálnej hygiene, navyše o mesiac……. ok, zatiaľ som nič lepšie nenašla……objednávam sa teda o mesiac.. Ak nájdem niečo lepšie, toto zruším..

Prehliadka č.2:

Túto adresu navštevujem na konkrétny podnet. Odporúčanie. Vraj je to odborník, ktorý sa vyzná. Ok. Tak poďme na to!

Čakáreň dobre vybavená…….. Krásne prívetivé prostredie. Na začiatok dojem dobrý. Bude však postačovať?

Som objednaná na konkrétny čas. Dosť dlho ale aj po tomto čase čakám…. A fantázia pracuje… Sestričky, sťa by ich jedna mater mala…. milé….. ale akoby prešli výberom modeliek a miss v jednom.. figurínky jedného typu prešli zrejme cez tú istú výrobnú linku.. trochu sa strácam, ktorá je ktorá….. Predstavujem si animovaný film… Pásová výroba sestričiek… Musia byť skrátka rovnaké……….. Zadať správne nastavenia a jednoducho výjde rovnaká figurínka…… Šialená predstava! (-: Toto robí moja myseľ zakaždým. Vytvára hotové komiksy… Stop! Prichádza realita… Nuž aj tu sa dá polemizovať, čo to je realita,.. nie? „Myseľ moja, trochu stíchni, musím sa sustrediť!“, hovorím mojej mysli…  A ona potom zas vojde na chvíľku do skrine a mlčí…… má ústa previazané lepiacou páskou….

Po opg snímku prichádzam na rad…….

Dotyčný zubár prichádza až po dôkladnej príprave sestričiek….. Zrazu sa mi traja ľudia pozerajú do úst…… Toto sa mi vôbec nepáči….. )-: No do kelu! Prečo aj sestričky? S touto podivnosťou sa nikde nestretávam….  Zatváram oči s povzdychom… s otvorenou hubou… to hnusné, priam operačné svetlo mi svieti snáď až do duše…….. a rőntgenuje mi ju….. ufff….. Tento zubár nemá v sebe jemnosť. Toto prezradza škrabka, ktorou dosť necitlivo prechádza po zubnej sklovine…. Bŕ! Mohol by už skončiť? Niekto tu vari zastavil čas..?

Potom zubár urobí rýchle sumárum…. strácam sa…. som predsa vizuálny typ a potrebujem všetko vidieť na obrázku… 

Prečo mi to ale do pekla neukazuje na monitore ako v prvom prípade, na tej 1. prehliadke čo som bola? Nie… tento ma nepozve za svoj stôl, nesadne si somnou ako rovnocenný partner, neukáže mi monitor a riešenie,  tu zostávam na zubárskom kresle a mám iba počúvať…  toto nie je diskusia. Pochopím. Som iba pacient. Keď spomeniem tekuté kalcium, to zubára ešte viac zirituje. Ak ho nemám dostatok, trochu cítim slabšiu zubnú sklovinu…. Odborník sa nadýchne a dá mi menšiu prednášku, aké je kalcium a všetky tieto podobné „preparáty“ neúčinné… Vraj dospelý človek sa už nevyvíja. A preto kalcium nefunguje. Bodka!

Do tejto prednášky nevstupujem. Sedím na kresle a zmänšujem sa ako trpazlík…. Som menšia a menšia…. Ako Michal Viewegh, keď sa v poviedke každým dňom zmänšuje a jedného dňa ho už ani nevidieť…… a zrazu sa jedného dňa stratí…..

Zároveň viem, že tento zubár hovorí hovadiny….. Preto pána múdreho neprerušujem. Jeho ego by sa zrejme hneď vznietilo a potom by asi vybuchlo do priestoru ako časovaná bomba…

Predsa človek cíti, čo je funkčné a čo nie……. ? Né? Dávame minerály psíkom, mačkám, športovcom, tehotným ženám a bábätkám. Iba dospelý človek tam nespadá…. Dokonca sypeme hnojivo na trávnik, dávame železo a iné prvky kvetinám….. A my čo? Už len do rakvy? Už len čakať na smrť? Sme hotový materiál predsa! Tak čo vylepšovať! Predsa je rozdiel medzi dvadsiatnikom a štyridsiatnikom…. Či nie???

 No nič…. Tu diskusia skončila. Na strojček už neostáva priestor – spýtať sa čo a ako….. V Slnku sa zaleskne naleštená vŕtačka a iné nástroje ,.. a v tom mi to zasvieti aj v hlave! Prichádza „aha moment“….

„Nie si na správnom mieste..“, čosi vo mne ostro zašepká….. Nie, intuícia hovorí „tu to nemá zmysel, … tu nie. Utekať a neobzerať sa…“

Zubár ešte niekoľko krát povie, že u mňa je to na dlhé míle… povzdychne si… Do dotazníka ani nenahliadne. Tu je dotazník čistá formalita a skrátka len papier…. Cítim sa mizerne. Som iba číslo. Zdrap papiera, .. zubná opg snímka, ktorú po pár týždňoch skartujú…. Ide tu iba o prachy! Ó, naivita moja…. Kedy ty zmizneš? Zmysel pre spravodlivosť…. Aj vy máte pocit, že je to v tejto spoločnosti niekedy na príťaž..? )-: 

Za 4 minúty prehliadky a kázne zaplatím rovných 90 eur… Skoro  štvornásobok ako na prvej? Čo Ti šibe..? Vraj „pošleme mail, ozveme sa…“…. To hovorte viete komu! Klamstvo.. Cena vysoko nadhodnotená a nespĺňa kvalitu…. Prečo nepovedia narovinu, že o nových pacientov nestoja? 

Mail ani po pár týždňov nedorazil. Ani obraz. Ani zvuk… Doteraz ništ…..

Zvyšky posledného sebavedomia sa po tejto prehliadke podomnou ostro zatriasli….. Nepotrebovala som počuť, že je to na dlhé míle, áno.. môj úsmev nie je z Holywoodu.. nenarodila som sa s ním……. som dieťa doby antibiotík. Preantibiotikované.. Na všetko bola odpoveď v antibiotikách…..  Ale prečo musím stretávať vždy v zdravotníctve akýchsi lúzrov? Úplatkárov v gynekológii..  či zubárov, ktorým sa nešikovne vyšmyknú nástroje a ja potom odchádzam so škrabancom na líci..? E.T.mimozemšťanka….. 

Tohto chlapíka bezpochyby obletujú sestričky. Je to autorita. A bodka. A takto sa rozpráva nadradene aj s ľuďmi….  Chcela som počuť riešenie…. Dotyčný postláčal za 4 minúty ale všetky citlivé gombíky čo mohol a bolo….. Kde sú tí profesionáli z televíznych relácií – kde je všetko možné? Asi pozerám príliš veľa videí…. čo? Komercia je komercia a realita je realita…

Nie, s týmto sa nezmierim…..!

Žeby skúsim Prahu? Šialenosť….

Sadáme do auta…. Mlčím….

„Tak čo..? Aj povieš niečo..?“, povie moja drahá polovička ustarostene…. Pohladí ma a povzdychne si. Tuší, že toto bola veľmi divná návšteva….. a budeme na ňu s úsmevom s odstupom času spomínať…..

Analyzujem………….

Už nikdy odporúčanie….. Od nikoho….. Je to zradné.. Vaši blízki to myslia naozaj dobre. Ale ono to vôbec nemusí  fungovať. A nie je to nikoho chyba. Prosto sa to deje…. A preto by to ani jedna strana nemala brať osobne…. 

Skrátka. Chyba nie je nikde. Pre jedného odborník, pre druhého lúzer…… a naopak….. Náhľady  jednotlivých ľudí môžu byť  fakt šokujúco rozdielne…..

Nehľadám múdreho odborníka bez duše…..

Zariadenie kliniky krásne… Niekde v hĺbke základov tohto luxusu však cítiť chlad. A studené srdce. Nuž čo.. to je tým, že vidím ľuďom viac do duše… Viac akoby som chcela.. Požehnanie aj prekliatie v jednom…. A to isté často očakávam naspäť. Každý však máme iné nastavenia….. Navyše. Očakávam, že keď za službu zaplatím – bude tam hlavne človečina. A tu niekde nastáva hlavný a základný problém…….

Čo to znamená človečina?

To znamená pre každého iný štandard…..

Vari som robot? Chcem jednoducho premenu.. Zbaviť sa mojej traumy z týchto „odborníkov“… a hlavne – chodiť k zubárovi bez fóbie, strachu a s dôverou….  Som ochotná za toto primerane zaplatiť. Stretávam však lúzrov……….. Pátranie teda pokračuje……….

Klapka 3…….

Prehliadka č.3:

Čakáreň malá, ale útulná….. Sestrička milá, ľudská.. Zatiaľ rezonujúce prostredie… Po dotazníku, asi po 5 minútach prichádza zubár, ohlasuje moje meno a podáva mi ruku…..

„Tak čo ..? Ako sa máme..?“, usmieva sa a čaká na odpoveď..

„Pravdupovediac… srdce mi bije ako zvon, ..len čo toto všetko vidím… zakaždým mám stres…“

„Z čoho? Veď ja som tiež človek…. nebojte sa, u nás je to bezbolestné……“ ,.. konštatuje….

Veľmi rýchlo ma prehliadne a hneď chrlí riešenia.

„Tak čo..? Začneme už dnes keď ste tu..?“ ….. zadá otázku….

Prikyvujem…

Hneď mi nasadia oranžové okuliare. To je dobrý začiatok. Svet zoranžovie. Konečne na to niekto myslí, aby mi nesvietilo do očí to hnusné svetlo……..

Medzitým ako pôsobí injekcia zubár hovorí – ako sa učil na klavír v detstve.. a ako ho znechutila mama………..

Áno…. toto je naozaj profesionál. Je to psychológ. Zasmeje sa. Neustále sa pýta či je všetko ok…. a aj po zákroku sa znovu vypytuje, či bolo všetko v poriadku… ? Dôverujem mu už za pár minút………..

Na tretí pokus teda nachádzam to, čo hľadám……… Výdych! Konečne!

Tento chlapík ma neobjednal na dentálnu hygienu..  jednoducho konal……..

Paradoxy.. v dvoch prípadoch nepomohlo ani odporúčanie,.. a ani mená lekárov v diskusii na internete….. v treťom pomohla úplná náhoda.. Iba čisto intuícia a možno aj moja zúfalosť a úprimnosť….

Napíšte úprimný mail, čo očakávate a zanechajte telefónne číslo a čakajte…….

Aj e mail či telefonát napovie…..

Čo z dobrého vybavenia, keď ľudský prístup chýba?

Čo z dobrého prístupu, ak v pozadí je v ďalšom termíne biznis za dentálnu hygienu a termín dostanete až o mesiac, dva..?

Stavte na svoj vlastný pocit. To je správny kompas…..

Vytipujte si 2, 3 kliniky, zubné ambulancie..  a starostlivo pozorujte. Jeden snímok možno použiť väčšinou všade, ak je aktuálny a ak lekár nenamieta silou mocou, že on urobí ten svoj. A aj podľa toho budete vedieť – s kým máte tú česť…….. Ide predsa aj v tomto prípade o prachy……… cena opg snímkov je fakt rôzna….

Skrátka….

Zapnite radar….

A iba pozorujte…..

Potom si jednotlivé vnemy porovnajte….

Po dvoch, troch prehliadkách budete múdrejší……… Stanovte si priority… Skoré termíny? Alebo dobré vybavenie? Či stačí milý úsmev zubárky? Odpovedzte si sami……

PS: vysoká cena Vám často nezaručí kvalitu. Verte mi, mám to vyskúšané….

Alebo mi neverte nič….. A vyrobte si kompletne iný postup.. Svoj!

Každý hľadáme čosi iné……….

A toto je iba moja skúsenosť….

Možno však bude prospešná pre iných…… a čosi niekomu napovie……

Majte sa……… a starajte sa o svoje zuby… niekedy stačí menší odklad a vzniká problém….. Strach zo zubára je fenomén, o ktorom sa v spoločnosti moc nehovorí. Z plagátov sa usmievajú celebrity, každý s bielym ako inak symetrickým bezchybným úsmevom. Stačí jedna malá chybička krásy a celebrita je na titulke. .. Ako nedávno herečka Táňa Pauhofová. Nedávno sa jej chrup ocitol v článku na internete. Vraj „môže za to genetika? Či zanedbanosť? „… kukla som na fotku a nejako som nevidela to opisované……… Chrup sa mi zdal vcelku normálny….

Žijeme v absurdnej dobe. Často to estetické je prvoradé.. krása je nad zdravím…

Ako pracovať s mysľou a negatívnymi pocitmi  u zubára a viac o  mentálnych technikách pri zubných zákrokoch sa dozviete v  mojich ďalších článkoch….

☆Večná alienka Kity☆