●Manipulácie a pokrivené vzťahy●

Tento príbeh nie je môj, ale hovorí – v akých pokrivených vzťahoch žijeme….

Keď si moja kamarátka chcela niečo prekopírovať a mala poslať niečo manželovi z jeho počítača – stala sa jedna zvláštna vec….

Otvoril sa jej skype a následne všetky komunikácie, ktoré tam mal jej manžel s jeho mamou…..

A pre Moniku bolo fascinujúce to čítať…. 

Bol to úplne nový svet….. 

Zistila vlastne, že jej svokra je schopná svojho synáčika takmer učičíkať ako dieťa,..  kým jej meno sa spájalo len s tým, čo neurobila .. aká je neschopná.. atď.. pritom tie interpretácie boli všakovako prevrátené……. 

Je to možné? Nenávidí ju?

Pritom keď sa stretnú – jej svokra väčšinou chváli to a či ono…. a do očí jej nikdy tieto spomenuté veci v skype nepovedala.

Zamrazilo ju…

Aké zvrátené! 

Toto divné teatro je v spoločnosti a v medziľudských vzťahoch žiaľ veľmi časté… Pochválim Ťa a vzadu nachystaná dýka. To sú časté fenomény vo vzťahoch… takto sa ženy správajú aj v pracovných vzťahoch… mnohé sú skrátka rodené herečky! 

Paradoxne, potom sa tieto ženy divia – prečo rodinné vzťahy nefungujú…. a prečo sa mnohí ľudia s nimi nebudú dobrovoľne stretávať..  vraj chcú vzťahy spájať – ale rozdeľujú ich.. neustále lezú svojim synom (a nielen im) do života a rýpu.. Musia nájsť predsa niečo, čo by nemuselo byť ideálne a nemuselo by fungovať……len aby boli potrebne a nápomocné!!!

A oni to zvyčajne aj nájdu… lebo žiaden vzťah nie je ideálny.. 

Tak úspešne rozvíria vody…….

Sú totiž naviazané na svojho syna často tak chorobne, že ho vnímajú ako náhradu za partnera… takto si kompenzujú svoj nenaplnený osobný život… Ak to syn neprekukne, stane sa ešte viac neschopným a nesamostatným v rámci partnerského vzťahu. A jeho matka sa bude tešiť.. Bude ju predsa tak potrebovať!

Toto je dosť pokrivená rovnica vzťahu matka a syn. A takému synovi – ak to neprekukne,..-  nebude jeho partnerský vzťah fungovať. Bude mať predsa jeho matka pravdu! Má tak neschopnú ženu! Projekcia sa bude silno odrážať vždy v tom druhom…. Aj keby bol tento vzťah úspešný – takáto matka v ňom dokáže urobiť hotové harakiri a títo partneri budú mať čo robiť, aby si udržali pravdivosť vo svojich emóciách v rámci rodinných vzťahov.. Takže partnerka možno síce prekukne túto manipuláciu jeho matky, ale stane sa tak vlastne jej skrytým nepriateľom.

Záver??? Ostatné už len záleží na jednotlivých osobách, ako sa s tým vyrovnajú….. či sú schopní ísť do bolestivej konfrontácie. Či je syn schopný oslobodiť sa od svojej matky a prijať zodpovednosť za svoj život.. nastaviť svojej matke hranice.. Či matka je schopná akceptovať tieto hranice a chorobne nelipnúť na synovi, v ktorom tak trochu má svojho náhradného partnera.. či matka je schopná pozrieť sa na svoj partnersky vzťah a nehľadať náhradu muža v synovi.. či partnerka matkinho syna – je schopná rozdešifrovať nezdravú rovnicu matka a syn a pracovať na nej aj s partnerom spoločne… čosi meniť… prípadne znášať nezdravý vzťah svojho partnera s jeho matkou, ktorý im vždy bude vstupovať do života rôznymi manipulačnými hrami  .. či partner a partnerka budú schopní zároveň pozorovať vzájomné stereotypy, ktoré každý z partnerov má získané z detstva, z rodinných vzorcov… pracovať na nich a meniť ich po milimetroch.. či budú schopní nenechať sa vtiahnúť do rodinných drám…  No a spoločnou tématikou všetkých figúrok bude AKCEPTÁCIA. REŠPEKT. Otázka: Aké sú hranice? Možnosti? Riesenia? Čo môžem urobiť pre zmenu? 

Často ani konfrontácia nepomôže. Tam, kde chýba rešpekt a prijatie  – nebude zrejme veľký progres. Zmena bude krátkodobá a figúrky sa vrátia možno po čase každá na svoje políčko.. Ľudia majú naučené svoje mechanizmy a s manipulátorom len tak ľahko nevyhráte. Ruky preč od neho a jeho stratégie! Nikdy nebojujte jeho zbraňami, iba ak by ste sa chceli stať rovnakým manipulátorom… V tom prípade budete na dobrej ceste… 

Čo syn a jeho partnerka? Nie každý dokáže žiť v takomto pekle. Pre niekoho je to normálny stav, predstierať záujem a poza chrbát deštruovať a ničiť, iní v takomto pekle neprežije… Keď to ľudia prestávaju zvládať a narovinu obyčajne povedia svoj pocit – sú  nevychovaní… precitlivení… hysterickí…. skrátka drzí… Ale zato – majú sami pred sebou čistý štít…. Chceli priniesť do nefunkčných rodinných vzťahov čistotu.. Verte, že len čas všetko odhalí! Aj keď sa to zdá niekedy pekelne zamotané…..

Matka syna obyčajne súťaží o jeho pozornosť s jeho partnerkou. Toto je dosť nezdravý materinský cit. Je to opičia láska, ktorá je veľmi ničivá…. a nemôže priniesť pre nikoho žiadne ovocie…. Ani pre ňu… toto nie je bezpodmienečná láska, .. takže človek, ktorý to vysiela – zostáva často nenaplnený…

„Dávam do toho toľkoooo a nič pozitívne sa mi nevracia…“, hovorí manipulátor.. Až na jeden detail: ži a nechaj žiť. Tvoja cesta nemusí byť taká ako moja… Takže ani vďaky sa takýto človek obyčajne nedočká.. možno dosiahol svoje a figúrky (svojich príbuzných) má tam kde chcel, ale v konečnom dôsledku však rozbil čosi – čo dávalo zmysel ostatným… a atmosféra na šachovnici rodiny nebude priaznivá. Bude tu chýbať rešpekt a aj akceptovanie toho druhého… možno priestor dostanú urážky a výčitky… a to nemôže priniesť nič pozitívne. Figúrky povyťahujú iba zo šuflíkov staré rany a konflikt sa možno ani nateraz neuzavrie… Stratí sa do hmlista….. 

Skúsenosti hovoria, že s takými ľuďmi nevyhráte… to by ste sa chytili do ich pasce! 

Je to koniec koncov na ich triku… A  vy s tým nemáte nič spoločné…. Ak Vás niekto takto poza chrbát ohovorí, samozrejme sa nezachoval čestne. Mohol Vám to povedať do očí.. Ale koniec koncov je to len jeho interpretácia myšlienok. Takže je hlúpe sa s tým stotozňovať… Takto skryto si ľudia nahlodávajú vzťahy.. 

Nezabudnite: každý sa zodpovedá iba sám za seba (-: 

Často žijeme pokrivené vzťahy…… Nevieme zmeniť iných, ale vieme zmeniť svoj pohľad na vec. Tým, že sa nás to prestane dotýkať. 

Toto nie je naše! 

Nevstupujme tam, kde to nemôžeme zmeniť…. 

Starajme sa o náš príbeh…. 

Ak Vám nerobí dobre stretávať sa s takýmito manipuláciami, obmedzte ich na minimum……… 

Ži a nechaj žiť! 

Kiežby toto ľudia vedeli dodržiavať! 

Ako lepšie by sa nám žilo! Keby sme nepredstierali… neskrývali svoje emócie….

Nie každý je toho ale schopný…….. 

☆Ufónica Kity☆

○UPOZORNENIE: TENTO TEXT NESMIE BYŤ KOPÍROVANÝ ANI NIJAKO POUŽÍVANÝ NA KOMERČNÉ A INÉ ÚČELY – BEZ SÚHLASU AUTORKY○