Čo ma (ne)naučilo školstvo

Viete čo je zaujímavé..???

Že veľa vecí človek zistí, keď v nich už vlastne nezotrvá. Keď odíde.. a síce možno trošku váhavo, ale predsa len sa tak rozhodne.. pretože chce skúsiť čosi nové, čo ho láka… a takpovediac – chce skočiť do nového sveta…..

Až teraz si vlastne uvedomujem – v čom som bola viac ako sedem rokov. Čo som všetko dokázala sama v sebe potlačiť, aby som sa prispôsobila prúdu, okolnostiam, tzv. pravidlám, systému, … Je to až zarážajúce, čo človek nevidí – alebo nechce vidieť..? – keď zotrváva na tom istom políčku viac ako päť rokov…

Takže… čo som sa naučila a nenaučila?

Naučila som sa robiť viac vecí naraz, .. pritom však ani jednu som nerobila poriadne. Akože dieťa príde na hodinu – a učiteľ musí: zapísať látku do triednej knihy… popritom samozrejme počúva, čo dieťa hrá. Ďalej sa musí pozrieť, či dieťa zaplatilo šeky… Ak nie – vyzvať ho veľmi mierne, aby tak urobilo, lebo bude zle zle zle! Tak… to by sme mali! Že je to málo? Nedajte sa zmiasť… Ak je začiatok roka – vždy chodí za Vami niekto so siahodlhými zoznamami. Zoznam žiakov po ročníkoch.. Zoznam žiakov zase iný.. Zoznam žiakov s variabilnými symbolmi. Celkom psycho – zhotovovať tieto zoznamy na počkanie. A zakaždým nový. A zakaždým iný….. Naučila som sa to. Neustálym buzerovaním sa naučíte všeličo. Pretože tieto zoznamy sú v školstve fakt dôležitejšie – než samotný proces učenia. Vôbec tu nikoho nenapadne fakt, že vy vlastne máte hodinu a učite… A nie ste cez hodiny úradníkom. Lenže … tu je to vlastne normálne! Musíte to stihnúť… lebo inak Vás to čaká doma. Tak čo vy na to? Jasné, že to budete zhotovovať čoraz rýchlejšie…. Pritom Vám úplne ujde dobrých desať, či päťtnásť minút skutočnej výučby…

Ak sa tak spätne pozriem na túto učiteľskú prácu – učitelia sú viac úradníkmi ako učiteľmi. Na poradách sa preberajú školské vzdelávacie programy, či kto čo neodovzdal v danom termíne. Pritom zase uniká podstatný cieľ – výuka…

Nástenky… Pripadajú mi trošku ako z komunistických čias. Zvýrazňovačky. Použité aj dve, tri, … – aby ľudia nezabudli, že zase čosi neodovzdali,.. prípadne na fakt, že zajtra je zase PORADA!!!!

Ostro vypísané, kto čo neodovzdal s výkričníkmi… a potom celá nástenka zahádzaná nepotrebnými dokumentami v euroobaloch….. Tak. Zase ani trošku človečiny!

Knihy príchodov a odchodov sú tiež veľmi vtipné… Celkom iste sa nájde zase ktosi – kto na Vás číha – či vy náhodou neodídete o 4 minúty skôr! Haha… celkom vtipná predstava – robiť takéto povolanie číhača! Zo mňa by teda číhač vôbec nebol! (-:

Porada… Tu sa naučíte držať hubu! Spočiatku sa budete snažiť o nejaký svoj názor. Ale zistíte, že čím viac sa prejavujete, tým viac si na Vás brúsia zuby niektorí Vaši kolegovia, či kolegyne. Staré dobré – MLČAŤ JE ZLATO – využívajú mnohí… A vedia časom prečo!

Kreativita… To, čo prevádzate s deťmi – sa nemusí páčiť kolegom, či kolegyniam….. A síce – môžete mať dobrú odozvu u rodičov – to však v tomto prípade nič neznamená!  Hlavne, ak sa stanete obľúbeným u detí. Niektorým ľuďom to skrátka začne vadiť!

Čo som sa nenaučila? Nenaučila som sa experimentovať – pretože tendencie, ktorými išiel systém neboli naklonené experimentom… Pretože ľudia zotrvávajú tisíc rokov vo svojich názoroch, presvedčeniach, vo svojich stereotypoch – o ktorých presvedčia ostatných tak, že na nich budú dokonale tlačiť až dovtedy, kým nepochopia, ako to tu vlastne celé je…..

Čo som sa však dokonalo naučila bolo, že na deti neexistuje žiadny návod. Proste návody tu neexistujú. Urobte si návod, manuál – ako vyučovať – a príde celkom iné dieťa, ktoré Vám ten dokonalý manuál rozbije..

No a celkom na záver….. čo som sa naučila hlavne z tohoto celého systému, že keď v sebe raz niečo máte – pracujte s tým. Talenty. Schopnosti. Rozvíjajte to. Učte sa nové veci.. Objavujte v sebe neustále nové. Skrátka –  nenechajte sa zmiasť okolím, ich metódami, postupmi,… Vy ste vy!

Ste skrátka originál.. Ostatní môžu ísť tak, ako to oni cítia. Ale vy kráčajte v súlade so svojim Vyšším ja. Ono Vás nezradí… Verte mi! Ak dlhodobo nie ste v niečom spokojní a ostatní Vás presvedčia, že to sa tak má a to sa tak robí – neverte im!

No a na záver iba jedna rada, ktorá znie v konečnom dôsledku ako najväčšie otrepané klišé – CHOĎTE SVOJOU CESTOU A NEOBZERAJTE SA.. NEPOROVNÁVAJTE SA… IBA BUĎTE SAMI SEBOU….